Menopozun Belirtileri Nelerdir?

İyi günler ben 45 yaşındayım ve birsüredir adetlerim çok azaldı, günleri de değişiyor. Böyle nasıl anlatsam üzerimde tuhaf bir sıkıntı darlanma var.Birşeylere sinirlenmediğim zamanlarda bile bazen kalbim küt küt atıyor. Geceleri terleyerek uyanıyorum.Menopoza mı giriyorum sizce,?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopoz, kadınlarda yumurtalık faaliyetlerinin kalıcı olarak sonlanmasıdır. Bu dönemde artık adet görülemez ve gebe kalınamaz. Sıcak basması, çarpıntı, ani kızarma atakları ve özellikle geceleri ortaya çıkan terlemeler şeklinde belirtiler gösterir. Ayrıca, vajinal kuruluk ve bunun yol açtığı cinsel ilişki esnasında ağrı yakınması da olabilir ancak hastaların çok azı bu şikayetlerini dile getirir. Menopozda ortaya çıkan bir diğer durum da kemik erimesidir yani osteoporoz.

Annemin adetleri baya düzensizleşti ve sürekli sıcaklıyor. Menopoza girmiş olabilir mi menopozun başka belirtileri nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopozun en sık görülen belirtilerinden birisi, sıcak basması ve terlemeler. Depresyon, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi şikayetler de bu dönemde artabilir. Adet düzeninde yaşanan değişiklikler, gecikmeler, az veya fazla uzayan adet süreleri, kilo alma gibi belirtiler de mevcuttur.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.