Mikroenjeksiyon Mu Tüp Bebek Yöntemi Mi?

Mikroenjeksiyon mu yoksa tüp bebek yöntemi mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Mikroenjeksiyon yönteminde, sperm sayısının az olduğu durumlarda spermler doğrudan yumurtanın içine yerleştirilir. Üreme hücreleri labaratuvar ortamında birleştirilerek oluşan embriyolar ana rahmine transfer edilir. Tüp bebek yönteminde ise yumurtalar ve sperm labaratuvar ortamında tüp içine bırakılır. Sperm kendi başına yumurtayı döller ve embriyoyu oluşturur. Ancak günümüzde yaygın olarak mikroenjeksiyon yöntemini uyguluyoruz, çok nadir zamanlarda klasik tüp bebek yöntemine başvuruyoruz.

Hocam 1 yıldan fazladır bebek olmadı.Artık uzmana gitmeye kararverdik. Bana tavsiye verebilir misiniz mikroenjeksiyonmu tüp bebek yöntemi mi yaptırmak daha etkili olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Mikroenjeksiyon tekniğinde, baba adayından alınan tek bir sperm hücresini, anne adayından yumurtasının içerisine ince bir iğneyle yerleştiriyoruz. Bu yüzden, mikroenjeksiyon tekniği ile döllenmenin gerçekleşme ihtimali çok daha yüksek. Sperm sayısı ve kalitesi çok az olan baba adaylarında normal tüp bebek yöntemi aracılığıyla döllenme daha zordur. Mikroenjeksiyon bu durumda daha avantajlıdır. Yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olmayan spermlerden yapısal olarak en iyisi ve en hareketlisinin seçebilmemiz, sağlıklı bir döllenme işlemi gerçekleştirdiği için, mikroenjeksiyonun daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Merhaba, iyi günler Uzay hocam. Tüp bebek tedavisine başlıyorum, çevremdeki insanlar, mikroenjeksiyonla mı yoksa tüp bebekle mi olacak diye soruyorlar. Hangisini tercih etmeliyim bilemiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavisindeki döllenme yöntemlerinden biri InVıtroFertilization (IVF) diğeri de Mikroenjeksiyon yöntemi. Ancak burada yöntem seçimini hastaya bırakmıyoruz, laboratuarda embryoloji uzmanı karar veriyor ki son zamanlarda hastaların neredeyse tamamına mikroenjeksiyon uygulanıyor. Şimdiden bol şanslar diliyorum.

Uzay bey kendi yöntemlerimizle gebe kalamadım ve bir tedaviye başlamak istiyorum. Sizce mikroenjeksiyon mu yoksa tüp bebek mi öneriyorsunuz? Hangi yöntemde gebe kalma olasılığım daha yüksektir? Bir çok kez tedavi görecek ne maddi ne manevi gücümüz var, o yüzden ilk ve son olacak bu tedavi bizim için.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hastanın durumuna göre bir tercih yapıyorum. Sperm sayısı ve kalitesi çok az olan baba adaylarında normal tüp bebek yöntemi ile döllenme daha zordur. Mikroenjeksiyon bu durumda daha avantajlıdır. Mikroenjeksiyon tekniği ile döllenmenin gerçekleşme ihtimali çok daha yüksektir. Geçmiş olsun…

Hocam uzun süre denemelerimize rağmen çocuk sahibi olamıyoruz. Tedaviye başlayacağız. Eşimin sperm sayısı ve kalitesi az. Siz mikroenjeksiyon mu yoksa tüp bebek mi hangisini öneriyorsunuz.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Sperm sayısı ve kalitesi az olan baba adaylarında tüp bebek tedavisi aracılığıyla döllenme daha zordur. Mikroenjeksiyon yöntemi bu durumda daha avantajlıdır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.