Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürüyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisi kısa ve uzun protokol olmak üzere 2 çeşittir. Kısa protokolde yumurtaları uyarıcı tedavi adetle beraber başlar ve toplam ilaç kullanma süresi 8-12 gün aralığında olur. Uzun protokolde ise adet öncesinde ilaçlar kullanılır ve adetle beraber devam edilir. Her iki protoklolün sonunda yumurtalar toplanır ve elde edilen embryoların transferi yapılır. Transfer sonrasında yaklaşık 11. gün civarında gebelik testi ile sonuç elde edilir. Artık yaygın olarak kısa protokol uyguluyorum ve yumurta toplamak için 9-10 günlük süre yeterli oluyor. Ayrıca 5. güne ulaşamayan embryo transferi de yapmıyorum. Bu arada transfer öncesi rahim durumu da önemli. Rahim kalınlığı istediğim gibi değilse oluşan embryoları donduruyorum. Daha sonraki bir dönemde rahim kalınlığını daha uygun hale getirerek embryo transferini yapıyorum.

Hocam tüp bebek tedavisi düşünüyoruz artık.Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer zor bir süreçmidir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek süreci, yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi ve döllenmiş yumurtaların nakli (embriyo transferi) aşamalarından oluşur. Vajinal ultrason yardımı ile kadının yumurtalıklarında gelişen yumurtalar gözlemlenir ve toplanır. Ağrılı bir işlem değildir. Yaklaşık 3 haftada sonuçlanır.

Uzay bey bir dış gebelik bir de sebepsiz bir düşük yaşadım. Aşılamadan sonuç alamadık.Artık tüp bebek deneyeceğiz. Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek sürecinin ilk ve en önemli adımlarından birisi ileri ultrason taraması. Çünkü buna göre tedavi protokolünü belirliyorum. Tedaviye öncelikle, yumurta uyarıcı ilaçlarla başlıyoruz. Yaklaşık 8-10 gün içerisinde yumurtalar toplamaya hazır hale gelir. Uygun şartlarda yumurta gelişimi elde edildikten sonra çatlatma iğnesi yapıyoruz. Yaklaşık 36 saat sonra da yumurtalar toplanıyor. Toplanan yumurtalar bazı işlemlerden geçirildikten sonra en sağlıklı spermlerle mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştiriliyor. Daha sonra elde edilen embriyo anne rahmine transfer ediliyor. Yaklaşık 3 hafta gibi bir sürede tedavi tamamlanmış olur.

İçimden bir ses daha fazla zaman kaybetmememi söylüyor. Bu yüzden tüp bebek deneyeceğiz…Tüp bebek tedavisi nekadar sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tedavi, yaklaşık 3 haftada tamamlanır. Ancak, her adaya uyguladığımız tedavi süresi aynı olmayabilir.

Uzay hocam iyi günler. Almanya’da yaşıyoruz, yazın yıllık izin için Ankara’ya geleceğiz. Yaklaşık 25 gün kalacağız. Bu dönemde tüp bebek tedavisi olabilir miyiz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba iyi günler. Sizin durumunuzda çok hastam var. Yurtdışından tüp bebek tedavisi için geliyorlar. Tüp bebek tedavisinde nokta atışı tam bir süre vermek biraz yanıltıcı olabilir. 2 günlük yanılma payıyla yaklaşık 20 günde biten bir tedavimiz oluyor. Tabii kadının adetini denk getirebilmek için bir ön hazırlık yapmamız gerekiyor. İzin tarihleriniz netleşince haberleşelim adet düzenleyici ilaçlarınızı başlayalım ki buraya geldiğinizde adetiniz başlasın. Sağlıklı günler dilerim.

Hocam Eşim uzun uzun tedaviler görmek istemiyor. Bu sürecin kendini yıpratacağını düşünüyor. Uzun bir tedavi sürecine psikolojik olarak hazır hissetmiyor. Tahminen ne kadar sürer tüp bebek tedavisi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisi psikolojik ve fizyolojik olarak yıpratan süreçlerdir. Fakat bu süreçte eşinizin stersen uzak durması gerek. Bu süreçte en çok sizin desteğinize ihtiyacı olacaktır. Tüp bebek tedavisi hastanın durumuna göre değişen bir süreçtir. Yaklaşık 3 haftada tamamlanır.

İlk gebeliğimi düşük yaptım, ikinci gebeliğimde bir  sorun olmadan doğum yaptım. 6 yaşında bir oğlum var. İkinci bi çocuğumuz olsun istedik ama 2 senedir gebe kalamıyorum. Aşılama tedavisi gördüm olumlu sonuç alamadık. Tüp bebek tedavisine başlayacağız bu tedavi süreci çok mu uzun bir süreç?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Her kadına uyguladığımız tedavi süreci aynı olmayabilir. Kesin bir süre veremiyoruz, tedavi yaklaşık 20 günde biten bir tedavidir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.