Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansı Nasıl Artar?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı nasıl artar, bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik beklentisinde başarı, canlı bir doğum yapmak. Tüp bebek yönteminde her hastamızda başarılı sonuçlar alınamıyor. Uygulanan yöntemlerle yumurta ve sperm kalitesinin iyi değerlendirilmesi; örneğin genetik sorun olup olmadığı, rahim boşluğunda herhangi bir problemin olup olmadığı gibi bilgiler önemli. Öte yandan başarı şansını artırmak için kaliteli yumurta, kaliteli sperm ve kaliteli embriyo seçimi teknikleri uygulanmakta. En uygun embriyo seçilebilirse başarı şansını artırabilmek mümkün. Kaliteli embriyo seçilmiş olmasına rağmen, yine de başarılı sonuç alınamıyorsa, embriyonun genetik yapısı incelenmekte, genetik sonucu normal olan embriyo rahime transfer edilmekte. Bu gibi bireysel uygulamalarla başarı şansını artırmak mümkün.

1 aşılamamız oldu neyazıkki sonuç negatifti. Artık tüp bebek denemek istiyoruz. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için tedavi aşamasında neler yapılabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Stresten uzak durmak, tedavinin başarısını etkileyen önemli bir faktör. Ayrıca vajinada enfeksiyon varsa, tedavisi yapılmalı. Bunlardan başka, tüp bebek tedavisi sürecinde, embriyonun rahme yerleşmesini sağlamak, erkeklerde sperm azlığı durumunda daha fazla sperm elde edebilmek gibi amaçlarla ek tedavi yöntemleri ile de başarı şansını artırabilmekteyiz.

Uzay bey bazı arkadaslarım tüp bebekte başarı şansını artırmanın mümkün olduğunu söylüyor.Rejim yapan,değişik şeyler yiyen birsürü insan var. Böyle şeyler doğru mu?Başarı şansı nasıl artar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artıran elbette bir takım durumlar mevcut. Örneğin tedaviden en az 3 ay önce varsa, sigara ve alkol kullanımına son vermek, hem anne hem de baba adayının sağlıklı bir beslenme planı uygulamaya başlaması bunlardan birkaçı. Özellikle anne adayının, beslenmesine çok dikkat etmesi gerekli. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, stresten uzak durma, ideal kiloda kalma gibi özellikler genel olarak hem anne hem de baba adayı için başarı şansını etkileyen faktörlerden.

İyi günler Uzay bey. Ben 39 eşim 45 yaşında. 6 aylık evliyiz ve tüp bebek tedavisine başlayacağız. Muayenemi yapan doktor yumurta sayımın çok az olduğunu ve tüp bebekle bile başarının %10’dan fazla olamayacağını söyledi. Bu şansı nasıl artırabiliriz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, geçmiş olsun. Kadında yaşla beraber yumurta sayı ve kalitesinde azalma oluyor, bu durum tüp bebek tedavisinde başarıyı en çok etkileyen faktör. Ancak bunun için yapılabilecek her hangi bir şey yok. Tüp bebek tedavilerinde başarıyı artırabilmek için hastaların yapabileceği sadece 2 şey var. Kilo fazlaları varsa kilo vermek ve içiyorlarsa sigarayı bırakmak. Bunun dışında hastalarımızın yapabileceği ilave bir şey yok. Laboratuar kısmında ise çok özenle seçilmiş hastalar için başarıyı artırabilecek bir kaç ekstra uygulama var. Mikrochip uygulaması, piezzo uygulaması bunlar arasında hatta preimplantasyon gebetik tanılama bile yapılabilir. Ancak bunlar ilave maliyetlerin olduğu yöntemler ve her hastada işe yaramaz. Bunların hangisinin hangi hastaya fayda getireceğine doktor olarak bizler karar veriyoruz. Şimdiden bol şanslar dilerim.

Hocam bebek sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisi görüyoru. Bu tedavide olumlu sonuçlar elde etmek için benim yapmam gereken şeyler var mıdır? Yapacağım bir takım şeyler başarı şansımızı artırır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Başarı şansını etkileyen faktörler vardır. Öncelikle stresten uzak durmalısınız. Tedavi süresince eşinizin desteği önemli olacaktır. Düzenli beslenmelisiniz, kaliteli uyku düzeniniz olmalı. Sigara ve alkol kullanımına son vermelisiniz. Bu gibi durumlar başarı şansını etkileyen faktörlerdir.

Hocam merhaba. Tüp bebek tedavisi süresince bizim yapacağımız bir şey başarı şansını artırır mı? Bu tedavi sürecinde neler yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artıran bir takım durumlar tabiki var. Bu sürece başlamadan önceki dönemde, kullanıyorsanız eğer sigara ve alkolü bırakmalısınız. Düzenli uyumalısınız, düzenli beslenmelisiniz. En önemli kriterlerden birisi de stresten uzak durmaktır. Tedaviye motive olmalısınız ve olumsuz düşüncelerden sıyrılmalısınız. Kilonuza dikkat etmelisiniz. Gibi durumlar başarı şansını etkilemektedir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.