Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?

Tüp bebek transferin 8.günü yapılan hormon sonucları e2:410 progesteron:11, doktor progesteron düşük iğne tedavisi verdi, hamilelik olabilir mi

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Tüp bebekte transfer sonrası uygun günde gebelik testi bakılarak hamilelik olup olmadığına karar veriririz. Zaten tüp bebekte transfer sonrasında kullanmanız için progesteron tedavisi alıyor olmanız gerekir. Ama sizin durumunuzu en iyi doktorunuz değerlendireceği için onun tavsiyelerine uymanız en doğrusu olacaktır. İyi günler dilerim.

Hocam merhaba,2 yıldır evliyim ve şu 2 yılda gitmediğim doktor kalmadı… ve doktor işi bence şans işi birazda…ve ben bu konuda çok şansızım. Tüp bebek deneyeceğim artık.Tüp bebek tedavisinde hamilelik ne zaman anlaşılır tedavi başladıktan sonra ne kadar beklemek gerekiyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Embriyo transferinden sonra gebelik sürecini öğrenmek için 10-12 günlük bir süreç yeterli. Kandan yapılan b-hCG testi ile anne adayımızın hamile olup olmadığını öğrenebiliriz.

merhaba… bgün transferin 9. günü transferden 2 gün sonra regli ağrısı gibi ağrılar vardı, 7. güne kadar sürdü bu gün 9.günde tekrar ara ara ağrılar oluyor.Tüp bebek tedavisinde hamilelik ne zaman anlaşılır?Hamilelik belirtileri mi bu ağrılar sizce?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisi sonrası hamilelik belirtileri en erken gebelik testi yapıldıktan sonraki hafta başlar yani transfer tarihinden 10-12 gün sonra başlar. Bu nedenle aileye, hamileliğin ilk işaretini veren şeyin belirtiler değil, gebelik testi olduğunu söylemek daha doğrudur.

Hocam iyi günler, 6 gün önce embryo transferim yapıldı. Bir hafta sonra test yapılacak. Hamileliğin erken bulguları olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde doğal gebeliklerden farklı bir gebelik seyri olmaz. Hamileliğin olup olmadığı testle anlaşılacak.

Merhaba hocam. Tüp bebek tedavisindeyim, 2 gün önce yumurta toplama yapldı. Yumurtalar rahime konduktan sonra ne zaman hamilellik başlar.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba hayırlı olsun. Aynı zamanda bol şans dilerim. Yumurta toplama tarihinden sonraki 14. günde gebelik testinizde hamile olup olmadığınız çıkacak. Burada bir kan testi yapılacak.

Hocam iyi günler 7 gün önce transferim yapıldı, bugünlerde bulantılarım başladı. hamilelik olmuşmudur, tüp bebekte hamilelik belirtileri dahamı erken başlıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, hayırlı olsun. Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri, normal hamileliklerden farklı değil. Bulantı, kusma gibi belirtilerin bir çok farklı sebebi olabilir. Tüp bebekte hamileliğin olduğunu embriyo transferinde sonraki 9-12. günlerde yaptığımız kan testiyle anlayabiliyoruz. Umarım sizde hamilelik olmuştur ve mutlu haberi alırsınız.

Uzay hocam iyi günler. 32 yaşındayım, ikinci tüp bebek tedavim 4 gün önce bitti. Embryoları koyan doktor şu an hamilesin tutup tutmadığını testte anlayacağız dedi ama ben hiç bişey hisetmiyorum. Tüp bebekte hamilelik ne zaman anlaşılıyor.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hayırlı olsun tedaviniz. Embriyo transferi yaptığımızda embriyoları rahime koymuş oluyoruz ve esprili bir şekilde şu an teorik olarak hamilesiniz diyoruz ama tabii bu durumun gerçeğe dönüşmesini beklemek zorundayız. Yani pratik olarak da hamile kalmanız gerek. Embriyo transferinden sonraki 9-12 gün aralığında kanda gebelik testi yaparak durumu netleştiriyoruz. Öncesinde özel bir işaret hissedemezsiniz. Hayırlı gebelikler dilerim.

Uzay hocam iyi günler. Yeğenim 3 gün oldu tüp bebek koydurdu. Çok heyecanlıyız. Bu sabah bulantım var diyor, tüp bebekte hamilelik ne zaman anlaşılıyor, bu kadar çok erken değilmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hayırlı olsun. Tüp bebekte gebeliğin olup olmadığını embriyo transferinden 9-12 gün sonra yaptığımız gebelik testinde anlıyoruz. Hamileliğe ait bulguların ortaya çıkması ise daha sonraki bir dönemde oluyor. Embriyo transferinden 3 gün sonraki bulantıların sebebi gebelik değil, biten tüp bebek tedavisinin yan etkileridir ya da başka bir sebebi vardır. Bol şans dileklerimle.

uzay hocam merhaba, tüp bebek tedavisi olacağım, tedavinin başından sonuna ne kadar zaman geçiyor. Tüp bebekte hamilelik ne zaman anlaşılıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavisine adetin ilk günlerinde başlayıp 10-14 aralığında yumurta toplayıp, sonrasında 3-5 gün aralığında embriyo transferi yapılır. Transfer sonrası 9-12. günlerde hamilelik testi yapılarak sonuç alınır. Kısaca adetinizin başlangıcından sonraki 25-28 gün sonrasında sonuç belli olur. Tedavinizde bol şans dilerim.

Merhaba, umarım cevap verirsiniz? Tüp bebek tedavisi olan bir yakınıma dün transfer yapıldı ve 10 gün sonra gebelik testi için kan vermesi istendi. Benim sorum şu ki tüp bebek tedavisinde hamile olduğu ne zaman anlaşılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hayırlı olsun. Tüp bebek tedavisinde transfer edilen edilen embriyonun kaçıncı günde olduğu önemli. Genellikle 3. ya da 5. gün embriyosu transferi yapıyorum. Bu durumda 9-12. gün aralığında test için kan alıyorum. Bunlar kandaki değerler. Hastanın kendisini hamile gibi hissetmesi bir kaç hafta sonra olur. Umarım sonuç olumlu olur.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.