Tüp Bebek Tedavisinde İlk Deneme Tutma Oranı Başarısız Olabilir Mi?

Merhabalar hocam, 34 yaşındayın 6 yıldır evliyim ve 3 yıldır korunmuyorum. Bundan önce 4 kez iğneli aşılama tedavisi oldum ama hamile kalamadım. Artık tüp bebek tedavisine başlamamız gerekiyormuş. Okuduğum kadarıyla ilk tedavilerde başarı şansı düşük oluyormuş, hamilelik şansımızı artırmak için ne yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba geçmiş olsun. Anlattıklarınıza göre artık tüp bebek tedavisi yapmak daha doğru olacak. Ancak ilk denemeler daha başarısızdır diye bir şey yok. Güvendiğiniz bir tüp bebek doktoruyla tedavinizi yürütmeniz kafanızdaki soru işaretlerini de azaltacaktır. Şimdiden sağlıklı gebelikler dilerim.

Hocam iyi çalışmalar. Ben 32 eşim 36 yaşındayız. 3 yıllık evliyiz, ilk 1,5 yıl eşim korundu ama sonrasında korunmadık. son 5 ay içinde 2 defa iğneli aşılama yaptık ama maalesf sonuc almadık. Artık tüp bebeke başlayacağız, etrafımdakler ilk tüp bebeğin başarısız olacağını söylüyor bu doğğrumu? Tüp bebek tedavisinde ilk deneme başarısız olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavisinde başarıyı en çok etkileyen faktör, kadın yaşı. Sizin yaşınız tedavi için çok ileri bir yaş değil ama sonuca etki eden başka bir çok etken var. Erkekteki sperm kalitesi, yumurta kalitesi, rahimin iç yapısı ve başka sebepler. Çiftlerin kendiliğinden hamile kalamamalarının bütün sebeplerini maalesef bilmiyoruz, tıp henüz o kadar ilerleyemedi. Kısırlık sebepleri arasında bildiklerimizi araştırıp bazılarını tedavi edebiliyoruz. Çok bilinmeyenli bir süreç için sonuçlarda biraz belirsiz olabiliyor. Sizin probleminizin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama tüp bebekte ilk deneme mutlaka başarısız olur demek büyük bir yanlış olur.

İyi günler doktor bey. Dört yıllık evliyiz ve son 2.5 yıldır korunmuyoruz. Testlerde eşimde ve bende bir sorun yok size tüp bebek yapalım dediler. Şimdilik kararımızı vermedik. Aşılama yapmadan direk tüp bebek tedavisine geçmek biraz ağır gibi geliyor, bir de ilk tüp bebek denemesinin zaten olumsuz olacağını söylüyorlar bu da bizim gözümüzü korkutuyor. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, geçmiş olsun. Aşılama olmadan tüp bebek yapılmaz diye bir kural yok. Her çiftin tedavisi o çiftin ihtiyacına göre belirlenir ve belli ki doktorlarınız siz de bu tedaviyi uygun görmüş ama yine de tereddütleriniz varsa başka doktorlarla da görüşebilirsiniz. Ayrıca her tüp bebek denemesinde şanslar farklı olmaz, bilakis ilk denemelerde her zaman için beklentimiz daha yüksektir. Başarısız deneme sayısı arttıkça beklentilerimiz de azalır. Ayrıca tüp bebek tedavisinde başarıda en önemli etkenlerden biri de şans faktörüdür, bol şans dilerim.

Uzay hocam iyi günler. Ankara’da olduğunuzu biliyorum, ben Mersin’deyim. Tedavi için yanınıza gelmeyi planlıyoruz ama etrafta bir çok kişi ilk tüp bebek tedavisinde başarının düşük olduğunu söylüyor. Bu durumda kararsız kaldık, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Buna benzer şeyleri bazı hastalarımdan ben de duyuyorum. Hatta bazıları, ilk tüp bebek tedavisinde kasıtlı olarak başarısız olunduğunu sonrasında yeniden tüp bebek tedavisi yapıldığında başarılı olunduğunu bile söylüyor. Bunlar, doğru değil. Hele de kasti başarısızlıklar hiç doğru değil. Bir çok hastamızda ilk denemede çocuk sahibi olabiliyorum. Ancak bazılarında yeni tüp bebek tedavisi denemeleri yapmam gerekebiliyor.

Uzay hocam merhaba. 28 yaşındayım 3 yıllık evliyiz. İlk yıl korunduk ama 2 yıldır korunmuyoruz, 3 defa aşılama yapıldı ama olmadı. Şimdi tüp bebek tedavisine başlıyoruz. Etrafımdakiler ilkinde olmaz diyor, bu doğrumu? Tüp bebek tedavisinde ilk deneme başarısız olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Bana tedaviye gelen bazı hastalarım da buna benzer şeyler duyduklarını söylüyor. Ancak bu doğru değil. Tüp bebek tedavilerinde deneme sayısı ile başarı şansı arasında bir ilişki yok. Her tüp bebek denemesi kendi içinde farklı başarı şansına sahip. Şimdiden bol şans dilerim.

Hocam duyduklarıma göre tüp bebek tedavisinin ilk denemesinde genelde başarısız olunuyormuş bu doğru mu? Ben 31 yaşındayım ilk denemede tutar mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hastalarımdan duyduğum sıkça sorulan sorulardan birisi bu. Ama bu doğru bir bilgi değil. Başarı şansı ile deneme sayısı arasında bir ilişki yok. Probleminizi bilmiyorum ama tüp bebekte ilk deneme başarısız olur demek yanlıştır. Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörlerden birisi de kadının yaşıdır. İlerleyen yaşla beraber yumurta kalitesi azalabiliyor. Sizin yaşınız ileri bir yaş değil.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.