Tüp Bebek Tedavisinde Yanıt

hocam merhaba, tüp bebek tedavisinde iğnelerin 4.gününde beş yumurta gelişimi iyi midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hastalarımın en çok merak ettiği durum bu. Acaba tedaviye istediğimiz yanıtı alıyor muyuz? Tüp bebek tedavilerinde istediğimiz değil beklediğimiz yanıtı almak söz konusu. Yani, sizin durumunuzda beklentilerin ne olduğunu ancak doktorunuz bilebilir. Önceki durumunuzu bilemediğim için bu sorunuza net bir yanıt veremeyeceğim. Sağlıklı sonuçlar dilerim.

hocam 37 yaşındayım 68 kiloyum sebepsiz infertilite teşhisi nedeniyle tüp bebeğe başladık.Tüp bebek tedavisinde olumlu-olumsuz yanıtları ne zaman alabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra tüp bebek tedavisi tamamlanıyor. Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması da tedavinin başarısını göstermekte. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra anne adayına yapılan kan testi ile gebelik sonuçları elde edilebilmektedir.

Tüp bebek yaptırdıktan sonra hiç yatakta istirahat etmedim ve bir hata yaptım ve unutup barfix çektim. Karnım biraz çekildi gibi oldu birşey olmuş mudur?. Tüp bebek tedavisine yanıt alır mıyım tedavim boşa mı gitmiştir ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yapılan araştırmalar; kısa veya uzun süreli yatak istirahatinin hamilelik başarı oranlarını artırmadığını ve gerekli olmadığını göstermektedir. Özellikle, uzun süreli yatak istirahati, hamilelik oranlarına olumlu bir etkisi olmadığı gibi tüp bebek tutunma oranlarını düşürdüğü için gereksizdir. Yanı sıra, günlük aktiviteleri çok zorlanmamak şartıyla gerçekleştirmeniz, tedaviden alınacak yanıtı etkilemeyecektir.

Tüp bebek tedavimizin son aşamasını da tamamladık. Bu ikinci denememiz. Hocam bu kez tedaviye yanıt verecek sonucumu pozitif yapacak bir şey varmıdır ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında, yapılması gereken çok özel bir şey yoktur. Çok stresli ortamlarda bulunmamak, üreme sağlığına zarar verebilecek kimyasallara maruz kalmamak, gebelik oluşana kadar ağır egzersiz ve ağır işlerden uzak durmakta fayda var.

İlk defa tüp bebek yaptıracağız. Tedavi sonucunda pozitif yanıt alma ihtimali kaçtır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavilerinde, yüzde yüz başarı garantisi verilemez. Tüm tedavi öncesi geçirilen süreçte, embriyo gelişim dönemi ve transfer uygulamasında yapılan işlemler başarılı geçse dahi, olumsuz sonuç alma (negatif sonuç) riski mevcut. Tüp bebekte başarı oranı birden fazla ölçütle değerlendirilmektedir. Asıl önemli olan eve “canlı bebek götürme’’ oranıdır. Bu oran tüp bebek tedavisinde -40 civarındadır. Ancak tüp bebek gerekliliğine göre başarı beklentisi ‘e kadar çıkabilir.

Tüp bebek transferi sonrasındaki bekleyiş sürecimde neredeyse hergün stres yaşıyorum. Kafana takmazsan olur rahatlatırsan kendini gebe kalırsın dese de herkes elimde değil. Ben bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu durum tedavi yanıtını negatif etkiler mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Stresin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmadığında önemli olan stres düzeyini minimum seviyede tutmak. Bu da, stresle sağlıklı olarak baş edebilmekten geçer. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasındaki bekleyiş sürecinde aklınıza gelen negatif düşünceleri yeniden yapılandırabilirsiniz. Örneğin; “hamile kalamayacağım” yerine “hamile kalmak için elimden gelen her şeyi yaptım” gibi.

Uzay hocam iyi günler. 32 yaşındayım ve 2. kez tüp bebek tedavisi oluyorum. 6 yıl önce yine tüp bebekle bir oğlum oldu. Şimdiki tedavimde de benzer ilaçları kullanıyorum ama doktorum yanıtı zayıf bulduğunu söylüyor. Aradan geçen 6 yılda bu kadar önemli bir değişiklik olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba iyi günler. Kadın yaşantısında günler geçtikçe yumurta sayı ve kalitesi azalıyor. Aynı ilaçlara 6 yıl sonra farklı yanıt alınmasının ana sebebi bu. Ama endişelenmeyin, yaşınız hala, yanıt alınabilecek bir yaş. Bazı hastaların yaşları sebebiyle yanıt dahi alamıyoruz. Sağlıklı bir tüp bebek tedavisi süreci geçirmenizi dilerim.

Merhaba Uzay bey. 39 yaşındayım tüp bebek tedavisine başlayacağım.yaşım tedaviyi olumsuz etkiler mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, ilerleyen yaşla beraber yumurta kalitesinde de bozulma gözlenmektedir, bu da gebe kalma şansını azaltmaktadır. Geçmiş olsun…

Merhaba hocam, 25 yaşındayım. Yaşımın genç olması tüp bebek tedavisinde bi avantajmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, yaşınızın genç olması bir avantajdır çünkü ilerleyen yaşla beraber yumurta kalitesinde de bozulma gözlenmektedir. İyi tedaviler dilerim…

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.