Tüp Bebekte Başarı Şansımız Nedir?

1 Yorum

Hocam iyi günler. Ben 41 eşim 54 yaşında, 2 yıllık evliyiz. İkimizinde ilk evliliklerinden çocuklarımız var. Birlikte çocuk yapmak istiyoruz ama olmadı. Tüp bebek tedavisinde şansımız ne olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

İyi günler dilerim. Hamile kalabilme konusunda en önemli etken hiç şüphe yok ki kadının yaşı. Sizin yaşınızda doğal yolla hamile kalabilme şansı sıfır değil ama çok düşük. Bu yüzden en akıllıca yaklaşım tüp bebek tedavisi, ama unutmayın ki tüp bebekte de şansınız -15 civarında. Bebek isteyen bir çiftin şansının sıfırdan büyük olması, deneme yapması için yeterlidir. Bol şans dilerim.

Dilan Hanım 1 Yorum

Uzay hocam iyi günler, 4 yıllık evliyiz, 3 yıldır korunmuyoruz ve 2 kere aşılama denedik ama maalesf hamilelik olmadı. Artık tüp bebek denemeye karar verdik, tüp bebekte başarı şansımız var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

Merhaba, iyi günler ve geçmiş olsun. Tüp bebekte başarı şansı, neden tüp bebeğe ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak %5-60 arasında değişiyor. Genel olarak konuşmak gerekirse -40 diyebiliriz. Eğer anne yaşı ileri ise şansımız %5-15 arasındayken, yumurtlamaya bağlı sebepler söz konusu olduğunda -90’lara çıkabilmekte. Sizin durumunuzla ilgili en doğru bilgiyi tedavinizi yapan doktorunuz söyleyecektir. Kolaylıklar ve bol şans dilerim.

Fulya Hanım 1 Yorum

Hocam iyi günler. Ben 38 yaşındayım, eşim 42 yaşında. 1,5 yıllık evliyiz. yaklaşık 1 yıldır korunmuyoruz ama hamilelik olmadı. Benim adetlerim düzenli, eşimin spermleri normal dendi. Aşılama için ilaçlı rahim tüp filmi çekilecek ama hiç bunu yaptırmadan tüp bebek yapılsa daha iyimi olur diye düşünüyoruz. Sizin fikriniz nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Sizin yaş grubunuzda 6 aydan uzun süredir birliktelik var ama hamilelik yoksa ileri incelemeler yapıyorum zaten sizde de başlatılmış. Bu ileri incelemelerden biri de ilaçlı rahim tüp filmi olarak da isimlendirdiğimiz histerosalpingografi yani HSG. Bu yapılmadan tüplerin açık olup olmadığı anlaşılmaz. Bunu yaptırmak biraz zahmetli olabiliyor ve ben bazı hastalarımda bunu yapmadan aşılama deniyorum ya da direkt tüp bebek yapıyorum. Yaşınız artık fazla ağırdan almadan hareket etmenin gerektiği bir zaman. Durumunuza göre tüp bebekte başarı şansınız -40 arasındadır diyebilirim. Şimdiden bol şanslar dilerim.

Şeyma Hanım 1 Yorum

Merhaba, hocam eşim ve ben ikinci evliliğimizi yaptık. İlk evliliğimizden ikişer çocuğumuz var ve birlikte çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ben 46, eşim 54 yaşında acaba tüp bebekte şansımız olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 20 Mart 2019

merhaba, yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim. Hamile kalmakla ilgili sonuca en çok etkisi olan durum kadının yaşı. Sizin yaşınızda tüp bebek denenmez diye bir şey olmamakla beraber, şansımız çok çok düşük. Mutluluklar dilerim.

Evrim Hanım 1 Yorum

Uzay hocam merhaba, 1 yıllık evliyiz ve korunmuyoruz. Henüz hamilelik olmadı. Anladığım kadarıyla sırada aşılama var ama ben bunu atlayıp tüp bebek tedavisi olmayı daha doğru buluyorum. Tüp bebekte başarı şansımız nedir acaba?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 15 Mayıs 2019

Merhaba, 1 yıl boyunca korunmadan ilişkiye girip gebe kalamayan çiftlerde artık bazı tedavileri deneme zamanı gelmiş demektir. Ancak aşılama ya da tüp bebek tedavisinden hangisinin gerekli olacağına yapacağımız testlerden sonra karar veriyorum. Her hasta, tüp bebek tedavisi için uygundur ama tüpleri açık ve sperm sayıları yeterli hastalarda aşılama da yapılabilir. Her çiftin kendi durumlarına göre bir tedavi başarı şansı var. Yumurta rezervi azalmış, ileri yaşlı kadınlarda şansımız azalıyor. Genç ve sadece yumurtlama problemi olan hastalarda ise başarımız çok yüksek.

Ziyaretci 1 Yorum

Hocam eşimle 1 senedir korunmasız ilişkiye giriyoruz fakat gebe kalamıyoru.Muayene oldum yumurtalıklarımın iyi olduğunu gebeliğe engel bir durum omadığını öğrendim. Eşimde muayene oldu ve onda da bir sorun çıkmadı. Tüp bebek tedavisine başvurmak istiyoruz. Bu tedavi ile gebe kalabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 3 Ekim 2019

Anlattığınız kriterlere göre tüp bebek tedavisinde olumlu yanıt alma ihtimaliniz yüksek. Geçmiş olsun…

Ziyaretci 1 Yorum

İyi günler hocam, ben 32 yaşındayım. Eşimle 1,5 yıldır korunmuyoruz ama gebe kalamadım. Eşimle doktora muayene olduk. Tahlil sonuçlarına ve muayene sonucuna göre ikimizde de bir sıkıntı olmadığını belirtti. Ben vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamak istiyorum. Sizce tedaviden olumlu sonuç alabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2019

Anlattıklarınıza göre tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma ihtimaliniz yüksek. Yaşınızın genç olmasıda başarı şansını artıran önemli kriterlerden birisidir. İyi günler…

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.