Yumurta Rezervi (AMH Değeri) Neden Azalır? Nasıl Artar?

1 Yorum

Merhaba hocam. Ben 27 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim. AMH değerim 0,44 çıktı. Doktorlar yumurta rezervimin azaldığını ve vakit kaybetmeden tüp bebek ile hamile kalmam gerektiğini söyledi. Yumurtalık rezervini artırmak için ne gibi ilaçlar kullanabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Aralık 2017

Merhaba, geçmiş olsun. AMH değeri, yumurtalık rezervi hakkında bilgi veren bir test ve sizin değeriniz de rezervin azaldığını gösteriyor. Yumurtalık rezervini değerlendirdiğimiz tek test bu değil. Kanda bakılan diğer bazı hormonların yanı sıra en önemlisi de adetin ilk günlerinde yaptığımız ultrason değerlendirmesi. Yumurtalık rezerviniz sizin bünyesel bir özelliğiniz aslında. Normalde 37-38 yaşından sonra hızla azalan yumurtalık rezervi, sizde maalesef daha erken yaşta ortaya çıkmış. Bunu artırma şansımız yok ama bunun daha da azalacağını düşünürsek, annelik planlarınızı öne çekmenizde ve süreyi tüp bebek ile değerlendirmenizde fayda var. Sizin durumunuzda olup henüz evli olmayanlarda yumurta dondurma tedavisi öneriyorum. Kolaylıklar dilerim.

Meltem Hanım 1 Yorum

2 senedir tüm denemelere rağmen bebek sahibi olamadım. Aşılama, mikro sonuçlar hep negatifti.Yaşım 37 tüp bebek düşünüyoruz,yumurtalık rezervim azalmış, bu değerin artırılması için bir yöntem var mı tüp bebek denemesi için geç mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2018

Yumurtalık rezervi, dışarıdan bir müdahaleyle veya ilaç kullanımıyla yükselebilen bir değer değil. Tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar, yumurtalık rezervini artırmak için değil, yumurtalıklarda zaten var olan yumurtaları büyütmek içindir. Eğer, yumurtalık rezervinizin düşük olduğu tespit edilmişse, bu konuyu bir tüp bebek hekimiyle görüşmenizde fayda görüyorum.

Ayşe Hanım 1 Yorum

merhaba, yaşım 38, bekarım. AMH değerim düşük çıktı, 0,4. yumurta rezervimin azaldığı ve yumurta dondurmam öneriliyor. Bu değri artırmak mümkün değil mi? yumurta rezervi azlığı için kür var mı ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Şubat 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Yumurtalık rezervini gösteren testlerden biri de kanda AMH (Anti Müllerian Hormon) düzeyi. Diğerleri; adetin 2-4. günlerinde kanda estradiol, FSH, İnhibin B bakılması ve ayrıca bu dönemde ultrasonografik olarak yumurtalıklardaki antral folliküllerin (AF) sayısı. Tüm bunlar içinde en doğru bilgi vereni ise ultrasonda AF değerlendirmesi. Yaşınız itibarıyla yumurtalık rezervinizin azalmış çıkması büyük bir sürpriz değil. Kadınlarda ilerleyen yaşla beraber yumurtalık rezervi azalır ve bu azalma hızı 37-38 yaşından itibaren hızlanır. Yumurtalık rezervini artırmak maalesef mümkün değil ama koşulları doğru değerlendirmek mümkün. Evli değilseniz yumurta dondurma, evliyseniz ve çocuk istiyorsanız tüp bebek tedavisini geciktirmemek uygun yaklaşım olur.

Zeynep Hanım 1 Yorum

Hocam iyi günler, 34 yaşındayım ve bekarım. kan testinde yumurta rezervimin azaldığı çıktı. Evlenince çocuğum olmazmış. Ben genel olarak sağlıklı bir kadınım, çok şaşırdım. Yumurta rezervi az olanlar ne yapmalı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 13 Mart 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Yumurtalık rezervinin değerlendirilmesinde bazı kan testleri ve ultrason kullanıyoruz. İdeal olarak adetin 2-4. günlerinde yapılan ultrason ve alınan bazı kan değerlerine göre rezerv değerlendirmesi yapıyorum. Her hangi bir zamanda bakılan kan testlerinden biri de Anti Müllerian Hormon (AMH) değerleri. Yumurta rezervini az olarak saptadığımız hastalarda kendiliğinden çocuk sahibi olmakla ilgili bazı güçlükler var ve onlara genellikle tüp bebek tedavisi uyguluyorum. Yumurta rezervini artıracak bir tedavi yok maalesef. Bu durumda yumurta dondurma tedavisi bir seçenek olabilir.

Buket Hanım 1 Yorum

Uzay hocam, iyi günler. Yumurta rezervi testlerim yapıldı ve AMH düzeyi düşük çıktı. Ben 39 yaşındayım 2 çocuğum var, adetlerim düzenli. Doktorum menopoza yakın olduğumu söyledi ve bu beni çok korkuttu. Ailemizde erken menopoza giren kimse yok. AMH değeri nasıl yükseltilebilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Mart 2019

Merhaba, iyi günler. Yumurta rezerv testlerini sadece kısırlık problemi olan ve çocuk isteyen hastalarıma yapıyorum. Bu testlerden AMH değerleri zaten yaşla beraber azalan bir eğilimdedir. yani sizin durumunuzda yeni bir haber yok diyebilirim. Yumurtalık rezervi, çocuk sahibi olmak üzere uyguladığımız tedavilere alabileceğimiz yanıtla ilgili verir ama azalmış olması yaklaşan menopozu göstermez. Kendi menopoz yaşı potansiyeliniz ne ise o olacaktır. Yumurtalık rezervini artıracak bir tedavi henüz mevcut değil. Ama sizin bu durumunuzda bu önemli de değil. Sağlıklı günler dilerim.

Sıdıka Hanım 1 Yorum

Uzay bey iyi günler. Ankara dışındayım. 29 yaşındayım, AMH değerim 0,5 çıktı. Bu değer nasıl artar? ne yapmam gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Mayıs 2019

Merhaba, geçmiş olsun. AMH yani Anti Müllerian Hormon değeri yumurtalık rezervini değerlendirmek için kullanılır. Yumurtalık rezervi her kadında yaşla beraber azalır ve bu azalma 37-38 yaşından itibaren hızlanır. Sizin yaşınız için 0,5 değeri yaşıtlarınızdan daha az rezerviniz olduğunu işaret ediyor. Ama unutmayın bunu değerlendirecek en iyi test AMH değil. Adetli günlerde bakılan yumurtalık ultrasonu en doğru tahmini yapar. Kadınlarda yumurtalık rezervini artırabilecek bir yaklaşım henüz yok. İçiyorsanız sigarayı bırakmak, gelişigüzel ilaç kullanmamak temel tedbirler olarak sayılabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Ziyaretci 1 Yorum

Hocam bir çok yöntem denedik ama gebe kalamıyorum. Yumurtalık rezervlerimin azalmış olduğunu öğrendim. Doktorum tüp bebek tedavisine başlamamız gerektiğini söyledi. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalık rezervlerini artırıyoru mu ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2019

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, yumurtalık rezervini artırmak için değil, yumurtalıklarda var olan yumurtaları büyütmek içindir. Yumurtalık rezervi, dışarıdan bir müdahale ile veya ilaç kullanımıyla yükselen bir değer değildir. İyi tedaviler…

Ziyaretci 1 Yorum

Merhaba hocam, doktorum benden AMH değerimi istedi. Tahlil sonucuma görede yumurtalık rezervimin az olduğunu söyledi. Aklıma direk menopozamı giriyorum geldi. Yumurtalık rezervimi hangi ilaçlarla artırabilirim? Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar bu amaç içinde kullanılabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Kasım 2019

Merhaba, Yumurtalık rezervinin azalmış olması menopozun yaklaştığını göstermez. Menopoz potansiyel yaşınız ne ise o zaman olacaktır. Rezervler ilaç kullanarak yükselen bir değer değildir. Tüp bebekte kullanılan ilaçlar yumurtalık rezervini artırmak için değil, olan yumurtayı büyütmek içindir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.