Doğum

Doğum sonrası beklenmedik miktardaki kanamalar, normal doğum ya da sezaryen sonrası oluşabilen durumlardır.

Normal doğum sonrasında, genellikle 500 cc civarında bir kan kaybı normal kabul edilirken, sezaryen doğum sonrası bu miktar biraz daha fazla olabilir.

Doğum sonrası kanamanın büyük bir bölümü, rahmin yeterince kasılamamasından kaynaklanan atoni kanamalarıdır. Normalde, hem normal doğum hem de sezaryen sonrası, rahim hemen kasılır, sertleşir ve karnın içinde elle hissedilebilecek kadar sıkılaşır. Bu sayede doğum sonrası aşırı kanama riski azalır. Ancak eğer rahim yeterince kasılmazsa, doğum sonrası aşırı kanama meydana gelebilir. Bu nedenle doğum sonrası oluşan aşırı kanamanın en sık nedenlerinden biri budur.

Diğer bir neden ise doğum kanalında oluşabilen yaralanmalardır. Bu yaralanmalar içinde nadir görülse de en ciddi olanı rahim yırtılmasıdır (uterin rüptür). Rahimde yeterli kasılma olmasına rağmen kanamanın meydana gelmesi durumunda, rahim yırtılması şüphesi taşınmalıdır. Ayrıca daha önceki bir sezaryen ameliyatı geçirmiş olan kadınlar, bu tür komplikasyonlar için daha yüksek risk taşırlar.

Doğum sonrası kanamaların başka bir nedeni de, rahim içinde parça kalmasıdır.

Bunlar dışında, kanama veya pıhtılaşma bozuklukları gibi diğer faktörler de doğum sonrası kanama problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, doğum sonrası kanama sorunlarıyla karşılaşan kadınların bir uzmana danışmaları önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir