Adetten Hemen Sonra İlişkiye Girince Hamile Kalınır mı?

İyi akşamlar hocam, kız arkadaşımla 9 haziran gecesi ve 11 haziran gecesi korunmasız ilişkiye girdik. Kız arkadaşımın adeti 3 haziranda başlayıp 9 haziranda bitmişti. Adetten hemen sonraki ilişkilerde hamilelik olmaz diye biliyoruz. Hamile kalmış olabilir mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi akşamlar, Adet esnasında ya da hemen sonrasındaki korunmasız ilişkilerde gebelik olasılığı düşüktür. Ancak unutmayınız ki korunmasız her ilişkiden gebe kalma ihtimali vardır. Gebeliğin olup olmadığını anlamak için kız arkadaşınızın adetini beklememiz gerekir. İyi günler dilerim.

Adetten önce birliktelik gebe kalmayı sağlarmı, adetliyen hamile kalınırmı,adetten 1 gün sonra ilişkiyle gebe kalınırmı,adetten 1 gün önceki ilişkiyle hamile kalınırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Adet döneminde girilen korumasız cinsel ilişki, kadınları gebelikten tamamen korumaz. Aynı şekilde adet döneminden sonra gerçekleşen cinsel ilişkilerde de nadiren gebe kalınabilmekte. Adet döneminde hamile kalmak en çok spermlerin yapısı ile açıklanabilir. 72 saate kadar canlı kalabilen spermler, bazı kadınların vajinalarında ya da rahim içi bölgelerinde, ortam şartlarının uygun olmasından dolayı, uzun süre canlı kalabilmekte ve işlevlerini de koruyabilmekte.

Adet bitiminde ilişkiye girip hamile kalanlar oluyor mu, yumurtlama dönemi 13 gün diyorlar hamilelik oluşur mu adet bittiği gün?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bazı kadınlarda, bazı aylar adet kanamaları daha kısa sürer, kanama biter ancak lekelenmeler devam eder. İşte bu lekelerin olduğu dönemde korumasız cinsel ilişkiye girilirse hamile kalmak mümkün olabilir. Gebelik istenmiyorsa, her hangi bir dönemde ya da koşulda korunmadan cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Yumurtlama süresi 7-21 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Selamlar hocam, benim adetim hep gecikmeli oluyor. adetim 5 gün gecikti erkek arkadaşımla adet olmadan ilişkiye girdik hamilelik riski nedir adet olmadan ilişkiye girdiğim için araştırmalarıma göre hamilelik riski düşük diyorlar bu doğru mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, korunma yöntemi uygulamadığınız dönemde her ilişkiden gebe kalabilirsiniz. Adetin hemen öncesi ve sonrası ihtimal düşük olmakla beraber vardır. Geçmiş olsun…

Hocam bir sorum olacak kız arkadaşımla ilişkiye girdik fakat şöyle bi durum var kız arkadaşımın adeti yeni bitmiş telefonundan adet takvimini takip ediyor o takvime göre hamile kalma şansı düşük yazıyor adeti yeni bitmesine rağmen hamile kalmış olabilir mi? ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun hocam.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Takip ettiğiniz takvim sizi yanıltabilir. Korunmasız girilen her ilişkide, adet öncesi ve sonrası düşük bir ihtimal olmakla birlikte her zaman hamilelik riski vardır. Hamilelikten takvim yöntemi yerine en uygun korunma yöntemleri kullanarak korunabilirsiniz.

Kız arkadaşımla korunmadan ilişkiye girdik. Adeti biteli 2 gün oluyor buna güvenerek korunmadık. Hamilelik riski var mıdır yine de ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, düşük olmakla beraber bir risk vardır. Bu riskleri en aza indirmek için mutlaka her ilişkide korunmalısınız. Korunmasız girilen her ilişkide gebe kalma ihtimali vardır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.