Bebek Kalp Atışları Ne Zaman Başlar?

1 Yorum

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları ne zaman atmaya başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 30 Ağustos 2018

Hamilelikte 5,5. haftada ya da 5. haftanın sonu – 6. haftanın başında bebeğin kalp atışları duyulabilmekte. Her zaman 6. haftada bebeğin kalp atışlarını saptamak mümkün olmayabilir. Geç yumurtlama veya geç döllenme sebebiyle atışların duyulmama ihtimaline karşı anne adayını 1 hafta sonra tekrar kontrole çağırıyorum.

Demet Hanım 1 Yorum

Uzay Bey çok mutluyum sonunda hamileyim. Çok uzun bir süreçti ama deydi. Bebeğimin kalp atışları ne zaman başlar bilgi verebilir misiniz? çok sağolun…

Op. Dr. Uzay Yıldırım 2 Kasım 2018

Hayırlı olsun. Bebeğin kalp atışları; vajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra, renkli doppler ultrason ile 6. haftadan itibaren dinlenebilir.

Sanem Hanım 1 Yorum

Çok şükür sonunda beklediğim haberi aldım. Biz anne adaylarını en çok merak ettiren konulardan birisi bebeğimizin kalp atışı. Hocam bebeğimin kalp atışları ne zaman başlar.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 9 Kasım 2018

Normal gebelik sürecinde son adet tarihinden başlayarak, takip eden 5-5,5 haftalık süreç içerisinde yaptığımız ultrason muayenesinde, bebeğin kalp atışları duyulabiliyor.

Yade Hanım 1 Yorum

Merhaba doktor bey ben 5 hafta 5 günlük hamileyim.Doktor kontrolunde kalp atışlarını duyamadık.Çok korkuyorum bebek kalp atışları normalde ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Bebeğin kalp atışlarını genellikle 6. haftadan itibaren renkli Doppler ultrasonu ile dinleyebiliyoruz. Anne karnındaki bebeğin kalp atışları, transvajinal ultrason aracılığı ile hamilelik döneminin 5. haftasının tamamlanmasından sonra duyulabilir. Karından uygulanan ultrasonlarda ise bebeğin kalp atışları daha geç duyulabilmekte. Endişe etmeyin, 1 hafta kadar sonra tekrar kontrole gitmenizi tavsiye ediyorum.

Merhaba Uzay bey, eşim dün gebelik testi yaptı ve pozitif çıktı. Son adetine göre 4 hafat 2 günlük çıkıyor. Muayeneye gitmek istiyoruz kalp atışları başlamış mıdır? Onuda görebilir miyiz acaba?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 19 Kasım 2019

Merhaba, tebrik ederim. Muayenede vajinal ultrason ile bakılırsa 5. haftayı tamamladıktan sonra kalp atışları duyulabilir. Karından yapılan ultrason ile daha geç duyulabilir bu durum normaldir. Bu şekilde olduğu zaman 1 hafta sonra tekrar bakılması uygundur.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.