Doğum Öncesi Kontrolleri Ne Sıklıkla Yapmalıyız ?

1 Yorum

Meraba Uzay Hocam, doğum öncesi doktor kontrollerini ne kadar zamanda bir yapmak gerekiyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 7 Eylül 2018

Erken hamilelik döneminde yapılan muayeneler ve testler önemlidir. İlk kontrol gebelik testinin pozitif çıkmasından sonra yapılır ve gebelik kesesinin rahmin içinde olup olmadığına bakılır. 6. Hafta ultrasonla bebeğin kalp atışları dinlenir. Kalp atışlarının görülmesinin ardından ilk testlere başlanır, bunlar kan ve idrar testleri. Takip eden dönemlerde ultrason ve kan testleriyle bebeğin normal gelişimi takip edilir. Takip sıklığına takibi yapan doktor karar verir. Ben gebelerimi onların istediği sıklıkta takip ediyorum.

Seray Hanım 1 Yorum

1 aylık hamile olduğumu öğrendim doğuma kadar kaç defa kontrole gitmem gerekir?bunun sıklığı nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2018

Her hamilelik kişiye özeldir. Bu yüzden gebelik kontrollerinin sayısı ve sıklığı kişiden kişiye değişir. İlk hamilelik kontrolünde, doktorunuza kontrol zamanlarını ve sıklığını bu tarihlerde ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiğini sormanızda fayda var. Özellikle 11-14. Hafta ve 18-23. haftalar arasında yapılan detaylı ultrasonlar önemli kontrollerden.

Güngör Hanım 1 Yorum

Hamilelik testinin pozitif çıkmasından sonra doğum öncesi kontrolleri ne sıklıkla yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Kasım 2018

Bir anne adayı, hiç bir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. gebelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir. Kontrollere düzenli olarak geldiğinizde, gebelikle ilgili anormal durumlar olursa, erken tanı ve tedavi yöntemlerinden faydalanma şansınız artar.

Hocam 2 aylık gebeliğim var ve doktorum şehir dışında. Gidip gelmek biraz zor oluyor. Gebelikte kontroller ne sıklıkla yapılıyor? Ona göre bir süreç izleyeceğiz.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Kasım 2019

Merhaba, her hamilelik ve takip sıklığı kişiden kişiye değişir. İlk muayenenizde doktorunuz ne sıklıkla takip yapılması gerektiği konusunda bilgi verecektir. Genellikle 28. gebelik haftasına kadar dörder hafta ara ile, 28-30 gebelik haftasonda ikişer hafta, 36. haftadan sonra haftalık takipler yapılmalıdır.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.