Gebelik Testlerinin Ve Ultrasonun Bebeğe Zararı Var Mı?

merhabalar, 8 haftalık hamileyim ister istemez aklımda çok fazla soru var. Benim korkum gebelik sırasında yapılan testlerin ve ultrason kontrollerinin bebeğime bir zararı olur mu bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

hamilelik döneminde yapılan muayeneler ve testler önemlidir. Muayene ve ultrasonografi incelemesiyle, normal dışı seyreden hamileliğin tanısını koymak ve önlem almak mümkün. Bazı durumlarda ciddi idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bu durumun basit bir idrar kültürü tetkikiyle ortaya çıkarılabilir ve bebeğe herhangi bir zarar gelmeden erken önlem alınabilir. Normal bir yaşam sürdüremeyecek seviyede bedensel sakatlığı bulunan bir bebek yapılan ultrasonografi incelemeleriyle teşhis edilebilir ve bu hamilelik anne adayını riske sokmadan sonlandırılabilir. Yani aslında yapılan testler ve ultrason görüntülemelerinin bebeğinize zarardan çok faydası var.

Gebelikte sık sık ultrasona girmek, testler yaptırmanın bebeğime zararı var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, ultrasonunun; insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir zararı olmadığını göstermekte. Bunun yanı sıra, ultrasonun ışın olduğuyla ilgili yanlış bir algı da mevcut. Ultrason tamamen ses dalgalarından oluşan efektlerin görüntüsel olarak cihaza yansımasıyla çalışan, bir monitör yöntemidir ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Benzer şekilde, gebelik testlerinin de anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı bulunmamakta.

Gebelik testleri ve yaptığım ultrasonlarla bebeğim risk altındamı?bunlaın bebeğe bir zararı var mıdır?Bilgi için teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelikte bebeğin kalp atışları izlendikten sonra ultrason takibi bebeğin sağlk durumunun anlaşılması için yeterli oluyor ve bu kontrollerin herhangi bir zararı bulunmuyor. 15 günde bir ultrasona girerek bebeğe bakılmasının hiçbir faydası olmayacağının bilinmesi gerekir. Bunun yanı sıra, gebelik testlerinin bebeğe herhangi bir zararı bulunmamakta.

17 haftalık gebeyim,en son 3 lü tarama yaptırdım ve doktorum 3 boyutlu ultrason istedi bebeğin damarlarına kadar görünüyor dedi.ama ben çok kararsızızm bi sakıncası olurmu diye, herhangi bir gebelik testinin yada ultrasonların bebeğe zararı varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Ultrason, ses dalgalarıyla yapıldığı için radyasyon içermez ve anne yada bebeğe bir zararı olmaz. Gebelik sırasında gerekli görüldüyse aynı gün içinde bile birden fazla kez yapılabilir.

Uzay Hocam iyi günler. 32 yaşındayım ve ikinci çocuğuma hamileyim. İlk çocuğum 6 yaşında ve zihinsel engel sorunu var. O gebeliğimde tüm testleri yaptırmıştım ve bir sorun olmadığı söylenmişti. Bir ara doktorum sık aralıklarla ultrason kontrolüne almıştı. Acaba sık yapılan kontroller, bebeğe zarar veriyormu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun ve hayırlı olsun. Gebelik takibinde yaptığımız bir çok kan-idrar testi ve ultrason incelemesi, hem sizin hem de bebeğin genel sağlık durumu hakkında bilgi veriyor ve bunların size ya da bebeğinize bir zararı yok. Ancak nadiren uyguladığımız bazı testlerin potansiyel yan etkileri olabiliyor, örneğin amniyosentez böyle bir test. Burada bazen ultrasonla ilgili tereddütler olabiliyor ama bunun bebeğinize hiç bir zararı olmayacaktır. Sağlıklı gebelikler dilerim.

Hocam merhaba, 15 haftalık gebeliğim var. Takipte olduğum doktorum evime çok yakın o yüzden çok sık muayeneye gidiyorum bu durumda sık sık ultrasona girmenin bebeğe bi zararı varmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, yapılan ultrasonun, bebeğe ve anneye zararı yoktur.

Hocam merhaba, gebelik sürecinde yapılan ayrıntılı ultrason ve bu süreçte yapılan testlerin ultrasonun bebeğe bi zararı oluyor mu ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, Bu yapılacak olan ultrason muayeneleri ve testler sizin ve bebeğin sağlık durumu hakkında güzel bilgiler verir. Bu süreçte yapılan testlerin ultrasonun ve ayrıntılı ultrasonun gebeliğe yada size bir zararı yoktur.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.