Gebelikte Antibiyotik Kullanımı Zararlı Mıdır?

Hocam iyi günler. 22 haftalık hamileyim ve idrar yollarımda iltihap çıktı. Doktorum antibiyotik tedavisi verdi ama bebeğe zararı olur diye kullanmadım. Acaba ilaçsız bir tedavisi var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun Melek hanım. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu özellikle tam da sizin içinde bulunduğunuz haftalarda daha sık gördüğümüz bir durum. Tedavisi yapılmazsa ilerleyip böbrek iltihabına hatta erken doğuma bile sebep olabilir. O yüzden mutlaka antibiyotik tedavinizi kullanmanızı öneririm. Gebelikte gelişigüzel ilaç kullanmak yanlış olur ama üzerinde çalışmalar yapılmış, anne ve bebeğe zararı olmadığı kanıtlanmış bir çok ilacı doktor kontrolünde kullanmanız doğru olur. Ayrıca bol su içip ayaklarınızı sıcak tutun. Şimdiden geçmiş olsun.

Merhaba, 19 haftalık gebeyim. Kasıklarımda çok ağrılar ve idrarımda değişiklikler oluyordu. Doktorum idrar tahlili istedi. Sonuca göre idrar yolu enfeksiyonum olduğunu söyledi. Bu durumda antibiyotik kullanmalı mıyım? Bebeğe bir zararı olur diye korkuyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi problemlere yol açabilir. Uygun bir antibiyotik tedavisi ile durum çözülebilir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın doktorunuz size uygun olan antibiyotiği önerecektir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.