Gebelikte İdrar Kokusu Nasıl Geçer?

16 haftalık hamileyim. Hamileliğimin ilk gününden beridir çok sık tuvalete gittiğim için tuvalet temizliğine çok dikkat ettim. Sakınan göze çöp batarmış misali 2 gündür idrarımda çok yoğun bir koku var. Gebelikte idrar kokusu nasıl geçer?Endişenmelimiyiz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonları yaygın olarak idrarın yoğun kokmasına sebep olur. Buna; bakterilerin idrar yoluna girerek çoğalıp, gelişmesi sebep olur. Gebelikte oluşan kötü kokulu idrar, idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, tedavisi bol miktarda su ve sıvı tüketmek. Anneye ve bebeğe risk oluştarabilecek seviyede olan enfeksiyon durumlarında, bakterileri öldürmek için antibiyotik tedavisini de düşünebiliriz.

Hocam merabalar,,,11 haftalık hamileyim, gaz sorununa, mide bulantısına çözüm buldum da idrarım çok kokuyor.Gebelikte idrar kokusu nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelikte idrar kokusundaki değişikliğin enfeksiyon kaynaklı olduğunu düşünüyorsak, tam idrar testi ve kültürü isteriz. Herhangi bir enfeksiyon tespit edilirse, idrar yolunun böbreklerden aşağı doğru inen idrar akımıyla temizlenmesi için, bol sıvı tüketiminin önemi hatırlatılır. Gerekli hallerde ilaç başlatılabilir.

Merhaba hocam, ben gebeyim ve iki gündür idrarımda yoğun bir koku var. Normalde benim hiç akıntım, idrar yaparken yanma, idrarımın kokusunda değişiklik hiç olmadı. Ben o kadar titiz davranırken nasıl böyle oldu anlamıyorum. Bu koku nasıl geçer hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtilerinden birisi de idrarda yoğun bir koku olmasıdır. Bu şikayetleri olan hastalarıma tam idrar analizi ve idrar kültürü yapıyorum tahlil sonucuna göre idrar yolu enfeksiyonu çıkarsa bol sıvı tüketmelerini istiyorum. Uygun bir antibiyotik tedavisi ilede süreç yürütülebilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.