Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1 Yorum

Hamilelik belirtileri nelerdir hocam? Eğer psikolojik değilse uyku hali var var bol miktarda.. normalde de uykuya çok düşkünüm ama insan 24 saat uykuyu düşünür mü, bilgilerinizi rica ederim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 12 Aralık 2018

Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonlarındaki artar. Vücutta artan progesteron hormonu, uyuma isteği yaratır. Bu sebeple ilk 3 aylık hamilelik belirtilerinde sürekli uyuma isteği ve yorgunluk olabilmektedir. Bu hormonların vücuttaki artışı ile; (aynı zamanda adet belirtisi de olan) memelerin büyümesi ve hassasiyetinin artması göze çarpar. Ancak bunlar kesin gebelik belirtisi olarak değerlendirilmemeli ve emin olmak için mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Simay Hanım 1 Yorum

Hamilelik belirtileri nelerdir ve her kadında aynı belirtiler gözlenirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Hamilelik sürecinde hissedilenler ve yaşanan belirtiler her kadına göre değişiklik gösterir. Bunlardan bazıları; adet döneminin gecikmesi, mide bulantısı veya kusma, sık sık idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, uyku hali, ağızda metalik tat, kokulara karşı aşırı duyarlılık, göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler, yiyeceklerden tiksinme veya aşerme gibi belirtilerdir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.