Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır Mı?

meraba, 3,5 aylık hamileyim Dişime dolgu yaptırmam gerekiyor bebeğime zararı olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Hamilelik esnasında ortaya çıkan tüm acil sorunları gidermek için tedavi olabilirsiniz ancak acil olmayan tüm durumları doğum sonrasına bırakmak gerek. 3,5 aylık hamilelerde gerekiyorsa dişe dolgu yaptırmakta bir sakınca yok, tekrar geçmiş olsun.

Merhaba Uzay hocam 8,5 haftalık hamileyim…ve ne zamandır dolgusunu beklettiğim dişim çok ağrı yapmaya başladı. Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebeliğin ilk üç ayında büyük çaplı tedavilerden kaçınmalı. Acil durumlarda diş hekiminiz, kadın doğum uzmanı ile konsülte ederek dişinizin tedavisini gerçekleştirilebilir.

Hamileliğimden önce hiç bir diş problemim yoktu.Ama hamile kaldıktan sonra 2 tane çürüğüm çıktı ağrıdan duramıyorum.Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebeliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde görülen kusma, ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabiliyor. Acil durumlarda tedavi planlanabilir.

Hocam 4 aylık hamileyim, dişçim dolgu yapmak istiyor, hamilelikte diş dolgusu yapılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebeliğiniz hayırlı olsun. Hamilelikte çok gerekli olmadıkça cerrahi işlemler uygulanmaz ama ağız ve diş sağlığı açısından gerekli ise hamilelikte diş dolgusu yapılabilir. Hamilelikte dolgu diş ağrısı için yapılabilir.

Uzay hocam iyi günler, her hangi bir ön hazırlık yapamadan hamile olduğumu öğrendim ama dişlerimde sorun var. Hamilelikte diş tedavisi yapılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hayırlı olsun. Hamilelikte diş ve diş eti hastalıklarının sıklığı artar. Hamilelik diş tedavisinin yapılmasına engel bir dönem değil.

Hocam merhaba, 16 haftalık gebeyim, hamilelikte geçici dolgu yapılıp yapılmadığını merak ediyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hem hayırlı olsun hem de geçmiş olsun. Hamilelikte diş tedavisi yapılmasına engel bir durum yok. Yani hamilelikte geçici dolgu yapılabilir.

Hocam, 4 aylık hamileyim, dişimde ağrı vardı, doktor dolgu yapacağını söyledi. Hamile kadınlarda diş dolgusu olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Diş doktorunuz bunun gerekli olduğunu düşünüp söyledi ise bunu yaptırabilirisiniz. Hamilelikte diş ve diş eti hastalıklarının sıklığı artar. Bu durumda diş hekimleri hemen yapılması gereken tedavileri hemen yapabilirler, gebelik diş tedavisine engel bir durum değil. Ama aciliyeti olmayan diş tedavilerini doğum sonrasına ertelemek daha uygundur.

uzay hocam iyi günler. 14 haftalık hamileyim, dişlerimden rahatsızdım, dişçi dolgu lazım diyor ama hiamilelikte dolgu tedavisi oluyormu, bilgi verirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Hamilelikte diş ve diş eti hastalıklarında bir miktar artış olur. Diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi önemli ve hamilelikte dolgu tedavisine engel bir durum yok. Ancak acil olmayan problemlerin tedavisini doğum sonrasına bırakmak doğru olur.

Hocam 26 haftalık hamileyim, dişime dolgu lazım ama diş doktoru kadın doktoruna sor gel dedi. Hamilelikte diş dolgusu yapılırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Gerekli ise hamilelikte her türlü tıbbi ve cerrahi müdahale yapılabilir. tedavilerin gerekliliğine ilgili branş doktorları karar verir. Ancak aciliyeti olmayan tüm girişimler ve tedaviler, lohusalık sonrasına bırakılır. Bu durumda diş dolgusu yapılmasına sakınca yoktur.

Hocam 11 haftalık hamileyim, dişim çok ağrıyordu, doktor dolgu lazım dedi. Hamilelikte dolgu yaptırmak doğru olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Hamilelik diş dolgusu yapılmasına engel bir dönem değil. Hamile kadınlarda gereken her türlü tıbbi ya da cerrahi işlem yapılabilir. Geçmiş olsun.

Merhaba Uzay hocam. Eşim 17 haftalık ikiz gebelik, gebelikte bir sorun yok ama eşimin diş ağrıları arttı. Endişemiz şu, hamileyken diş tedavisi yapılırmı, doktor dolgu yapalım dese ne yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebeliğe hayırlı olsun. Diş hastalığına geçmiş olsun. Gebelikte diş ve diş eti hastalıkları sıklaşıyor. Ancak hamileliğin varlığı her hangi bir tedaviye engel değil. Gerekiyorsa hamileyken diş dolgusu da yapılabilir. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.

Hocam merhaba 6 aylık hamileyim. 1 hafta önce dişim kırılıdı. Beni çok rahatsız etmiyor ağrı felan olmuyor ama doktorum dolgu yapalım dedi. Dolgu işleminin gebeliğe bir zararı olur mu ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Hamilelik sürecinde acil olmayan durumları doğumdan sonraya bırakmak gerek. Eğer dolgu yapmak gerekli ise 6. ayda olduğunuz için sorun olmaz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.