Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı Ne Zaman Olur?

Hamileliğin 6. haftasında karın ve kasık bölgesinde hissedilen hafif şiddetteki ağrılar normal midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebeliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarında çeşitli nedenlerle karın ve kasık ağrısı hissedilebilir. Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. haftalarında kasık ağrısı hisseder. Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir. Bu ağrıların gebeliğe bağlı normal bir karın ve kasık ağrısı mı, gebelikle ilgili bir problemden kaynaklı bir ağrı mı veya gebelikle ilgisi olmayan bir hastalığa bağlı bir ağrı mı ayırt edilmesi gerekir. Ancak bu ağrılar hamileliğin ikinci veya üçüncü 3 aylık döneminde meydana geliyorsa bunun sebebi çoğunlukla bebeğin büyümesiyle birlikte pelvis kaslarına uygulanan baskının artmasından kaynaklanmaktadır. Ağrıların azalması için ayakların yukarı kaldırılması ve rahat bir pozisyonda dinlenmek rahatlama sağlayabilir. Ilık bir banyo yapılması sancıların hafiflemesine yardımcı olur.

Hamileliğimin 2 haftasındayım ve çok tatlı bir telaş içindeyim. Henüz kasık ağrılarım çok değil ama okuduğum kadarıyla çok fazla olabiliyormuş.Hamilelikte karın ve kasık ağrısı tam olarak ne zaman olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelikte karın ve kasık ağrısının bir çoğu normal ve çoğunun sebepleri aynıdır: Bebeğinizin büyüyebilmesi için vücudunuz bir değişim dönemine ayak uydurmaya çalışıyor. Rahim büyüyor, dokularda kan akışı artıyor ve ağrılar bu nedenle oluyor. Bu ağrılar genellikle ilk haftalarda yaşanır.

Hocam merhaba, 3 haftalık gebeliğim var ama henüz ağrılarım felan başlamadı diğer gebeliklerimde kasık ağrısı yaşamıştım. Ağrılar ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Anne adaylarının çoğunluğu 6-8 hafta civarında kasık ağrısı hisseder

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.