Hamilelikte Kasıkta Batma Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kasıkta batma ve ağrı ne zaman ortaya çıkar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebeliğin erken haftalarında, ilerleyen aylarında ya da doğuma yakın haftalarda anne adayı çeşitli nedenlerle karın ve kasık ağrısı hissedebilir. Bu sebeplerden bazıları önemsiz olabilir, bazılarınınsa önemsenmesi gerekir. Eğer gebeliğin 3. ve 4. ayında kasık bölgesinde batmaya benzer keskin bir ağrınız varsa, bu rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesinden olabilir. Batma kasık bölgesinin sağında veya solunda olabilir. Çoğu durumda endişelenecek bir sorun olmadığı gibi basit bir testle ayrımı yapılabilir. Eğer ağrı ayaktayken ya da otururken oluyor, uzanınca geçiyorsa bu tip ağrının gebeliğe bağlı, en sık görülen ve rahim büyümesine bağlı oluşan ağrılardan olduğunu bilmekte fayda var.

Hamilelikte kasık batması yaşanıyor mu?Bu her hamilede olur mu?Çok şiddetli midir ve ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebeliğin ilk haftalarında hissedilen karın ve kasık ağrıları; fetusun rahme yerleşmesi esnasında kadının, vücudunda meydana gelen bu değişikliğe adapte olma döneminde yaşanır. Bu dönemde, rahmin büyümesi ile rahmi tutan bağ dokular genişleyerek uzamakta. Gebeliğin başındaki bu tür kramp, hafif kasılma ve şişme gibi ağrılar normal. Genellikle anne adayları, gebeliğin 6-8. haftalarında bu tip kasık ağrılarını hissederler.

Hocam 3 haftalık gebeyim kasıklarımda ağrı olmadı henüz. Etrafımdaki gebelerin anlattıklarına göre kasık ağrısı oluyormuş. Bu kasık ağrısı ne zaman başlar? Nasıl bi ağrıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Genelde gebeliğin 3-4 ayında kasıklarda batmaya benzer ağrılar olabiliyor. Rahmin büyümesi, etrafındaki bağların gerilmesinden dolayı kasık ağrıları olabiliyor. Çoğu zamanda endişelenecek bir durum olmaz. Ama aklınıza takılan her durumda doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.