Hamilelikte Mide Bulantısını Azaltmak İçin

Hamilelikte mide bulantısını geçirmek için neler yapılabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelikte mide bulantısı genellikle fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişir ve hamilelerin neredeyse 4’te 3’ünün ortak şikâyetidir. Bu dönemde görülen bulantıların nedeni östrojen ve Beta HCG hormonlarının seviyesindeki artıştır. Hangi yiyecek ve kokuların mide bulantısını artırdığının farkında olmak işinizi kolaylaştırabilir. Bu dönemde koku alma duyusunun gelişmiş olması bulantıyı arttırır. Bu yüzden rahatsız edici yiyecek ve kokulardan uzak durmalı. Bol su içmek, yorgunluğu ve stresi azaltmak, meditasyon yapmak, nane-limon çayı tüketmek de mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilmekte. Bu yöntemler fayda etmezse, gebeliğe zararı olmayan ilaçların kullanımı uygun olur.

hocam 5 haftalık hamileyim ve 1 haftadır midem korkunç bulanıyor.Sanki midem sürekli boşmuş gibi kusacakmısım gibi bir his. Hamilelikte mide bulantısını azaltmak için ne önerirsiniz?Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Tşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İlk 8 haftalık dönemde bulantınızı tetikleyecek yemek ve diğer kokulardan uzak durmanız, az ve sık yemeniz faydalı olur. Bu dönemde bulantınızı hafifletmek için sık sık sıvı tüketmeyi unutmayın. Sağlıklı gebelikler.

Hocam 1 aylık hamileliğim var. İlk başlarda çok rahat geçirdim ama son zamanlarda aşırı mide bulantılarım oluyor, kokulara karşı çok hassasım. Bu durum günlük yaşantımda beni çok yoruyor. Mide bulantıları için önereceğiniz bir şeyler var mıdır? Teşekkür ediyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hangi yiyecek ve kokulara hassasiyetinizin olduğunu anlayabilirseniz süreci daha rahat geçirebilirsiniz. Sizi rahatsız eden yiyecek ve kokulardan uzak durabilirsiniz. Stresten uzak durun, kendinizi rahatlatacak aktivitelere yönelin, bol sıvı alın. Nane limon çayı ile de mide bulantınızı hafifletebilirsiniz. Yine de fayda görmezseniz kadın doğum doktorunuza danışarak gebeliğe zararı olmayan ilaçlar ile de destek alabilirsiniz.

Merhaba Uzay bey, şuan bir hamilelik sürecindeyim midem her şeye bulanıyor bu yüzden yemek yiyemiyorum hızlı kilo verdim durum beni korkutmaya başladı. Hangi yöntemi denediysem işe yaramıyor. Mide bulantısı için ilaç kullanabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, yaptığınız yöntemlerden fayda görmediyseniz, dokturunuzun önerisi ile ilaç kullanabilirsiniz. Gelişi güzel ilaç kullanmayın mutlaka kadın doğum doktorunuza danışın hamileliğinize zararı olmayan bir ilaç önerecektir. Geçmiş olsun…

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.