Hamilelikte Sigara Kullanan Anne Adayları

Hamilelikte sigara kullanımı bırakılmazsa bebeğe ne tür zararları olur lütfen bilgi verebilirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelikte anne ile bebek arasında madde alışverişini sağlayan plasenta, sigaranın içinde bulunan bütün zehirli maddeleri belli oranlarda bebeğe geçirir. Hamilelikte sigara, hem bebeği hem de hamilelik sürecini olumsuz etkiler. Sigaranın içeriğindeki zehirli maddeler solunum sistemi, kalp ve damarlar başta olmak üzere vücudun tüm organlarına zarar verir. Sigara, erken doğum riskini artırır. Lohusalık döneminde süt miktarı ve sütün besleyicilik değerlerini azaltır. Sigaranın içeriğindeki toksik maddeler nedeniyle kan damarlarından bebeğe daha az oksijen gitmesine sebep olarak bebeğin yaşamını tehlikeye atabilir veya gelişme geriliğine sebep olabilir. Bebekte astım oluşma olasılığı, nefes darlığı veya çeşitli alerjik sorunlar daha fazla görülür. Bebeğin, akciğerlerinin yeterince gelişmemesine neden olabilir. Hamileler, sigara içmemelidir.

bazı kadınlar hamile kalınca sigaradan tiksiniyorlar ve içmiyorlar. Bende öyle olmadı. 5 haftalık hamileyim ve ne yaptıysam sigarayı bırakamadım. Bebeğime çok mu zarar veriyorum???

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelikte sigara kullanan anne adayı, sigaranın içinde bulunan bütün zararlı maddeleri bebeğine transfer etmiş olur. Çünkü bebek ile anne adayı arasında madde alışverişini sağlayan plesenta kanalıyla bu maddelerin hepsi bebeğe de iletilir. Gebelik sürecinizde bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilememek ve erken doğum, kusurlu doğum gibi riskleri en aza indirmek için sigarayı bırakmanızı öneririm.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.