İdrar Kokusu Hamilelik Belirtisi Midir ?

İdrarda koku mide bulantısı alttan ve üstten gaz sizce hamilelik belirtisi olabilir mi?*yani hamile olabilir miyim??

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik döneminde, bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsız olmadığınız bir koku, midenizin bulanmasına neden olabilir. Gebelik esnasında idrar rengi açık sarı ve kokusuz olmalıdır. Ancak, kaşıntı, yanma ve rahatsız edecek seviyede bir kokuyla beraber seyreden idrar, mutlaka kadın doğum uzmanına belirtilmeli ve önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

İdrar kokusu, köpürmesi, renginin koyulaşması, midede şişkinlik hamilelik belirtisi midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrarın kötü kokması, köpürmesi, renginin koyu olmasının gebelik belirtisi değildir. Bu belirtiler daha çok idrar yolları enfeksiyonuna işaret eder. Bunlardan başka, bebeğin cinsiyetinin idar rengi veya kokusundaki değişimle bir ilgisi yoktur. Bu durum, bebeğin erkek veya kız olması hakkında bir fikir vermez.

Hocam adetim 3 gün gecikti ve idrarımda çok kötü bi koku var bu idrarda koku gebelik belirtisi midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik durumunda idrar açık renkli ve kokusuz olur. Kokuyla beraber kaşıntı ve yanma oluyorsa kadın doğum doktoruna durumu belirtmelisiniz.

Hocam korunmasız ilişkim oldu 20 gün sonra idrarım yoğunlaştı ve kokmaya başladı idrarımı yaparkende yanma hissediyorum. Bu belirtiler hamilelik belirtisi olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik sürecinde idrar açık renk ve koksuz olur. Bu bulgular gebelik belirtisi değildir. Anlattığınız bulgular idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olabilir. Doktora başvurmanızı öneriyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.