İkiz Gebeliklerde İkili Tarama Testi Yapılır Mı?

Merhaba hocam, iyi çalışmalar. İkiz bebeklere hamileyim, ikili tarama testi yaptırmak istiyorum ancak doktorum çoğul gebeliklerde doğru sonucun düşük olduğunu söyledi. Down sendromu taramasının yapılmasını kesinlikle istiyorum ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebeliğiniz hayırlı olsun. İkili tarama testinde, anneden alınan kandaki bazı hormonların seviyesine bakarak karar veriyoruz. İkiz gebeliklerde Down Sendromunun taramasında ultrasonografik kriterleri daha ağırlıklı olarak kullanıyoruz. Bunlar ense kalınlığı ya da burun kemiği gibi olanlar. Şimdiden sağlıklı gebelik ve doğumlar dilerim. Down sendromu taramasında ikiz gebeliklerde ikili tarama testi yapmak yanıltıcı olabilir.

İyi günler,mikro enjeksiyonla hamile kaldım ikiz bebek bekliyorum ikili test yaptırmak istiyorum ama çevremdekiler ikiz gebelikler için gerek yok diyorlar.Bilgi verebilirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Çoklu gebeliklerde ultrason taramasının amacı Down sendromu ve yapısal anormallikleri teşhis etmek, ikiz, üçüz gebelik gibi çoğul gebeliklerin teşhisi ve belirti vermeyen gebelik kayıplarının teşhisini koyabilmektir.

Hocam, tüp bebekle ikiz bebeklere hamile kaldım. sorum şu, ikiz gebeliklerde ikili tarama testi yapılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hayırlı olsun, İkiz gebelik ister doğal yolla isterse tüp bebekle olsun, bebeklerde kromozom anormallik riski, tekil gebeliklere göre daha fazla. Tabii Down Sendromu riski de fazla. İlk trimestrin sonlarında 11-14. gebelik haftaları arasında sadece ense saydamlığı ya da kombine olarak İkili tarama testi yapmak uygun bir yaklaşım olur. İkili tarama testi ikiz gebeliklerde de yapabildiğimiz bir çalışma.

Hocam iyi günler. Tüp bebekle hamile kaldım, şu an 9 haftalık ikiz gebeliğim var. İkiz gebeliklerde ikili tarama testi yapmak mümkün mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler. Kutlarım sizi. İkili tarama testinde anneden alınan kanda bazı hormonların düzeyine bakıyoruz. Anne kanında var olan bu maddeler, her iki gebeliğin toplam değeri olacağından yanıltıcı sonuçlar olabiliyor. İkiz gebelerde çoğunlukla ultrasonografik olarak taramalar yapmak gerekiyor. Biraz maliyetli olmakla beraber anne kanından izole edilebilen bebek DNA’sı tarama testleri yapılabilir. Sorunsuz bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

Hocam iyi günler. 26 yaşındayım ve çift yumurta ikizlerine hamileyim. Şu an 12 haftalık oldu. İkiz gebeliklerde ikili tarama testi yapılıyormu? doktorumuz bunun olmadığını söylemişti, sizin fikrinizi merak ediyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, hayırlı olsun gebeliğiniz. İkili tarama testinde ultrasonografik ve hormonal parametreleri kullanıyoruz. Ultrasonda her iki bebeği ayrı ayrı değerlendirebiliyoruz ancak anneden alınan kanda, olabilecek bir hormonal anormalliğin hangi bebekten kaynaklandığını bilemiyoruz. Bu durumda ikiz bebeklerde ikili tarama testi pratikte uygulanmıyor.

Hocam ikiz gebeliğim var ikili tarama testi haftası yaklaşıyor ama kimse önermiyor yanıltıcı olabilir diyorlar. İkiz gebeliklerde ikili tarama testi yanıltır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İkili tarama testinde, anneden alınan kan ile bazı hormonların düzeyine bakılıyor. Anne kanında olan bu maddeler, iki gebeliğin toplam değeri olacağı için test sonucu yanıltıcı olabilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.