Kordon Kanı Saklanmalı Mıdır?

Hocam 4 ay sonra doğum yapacağım. Bebeğin kordon kanını saklamalı mıyız?İleride bebek için faydalı olabilecei söyleniyor. Fikrinizi öğrenebilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon kanı oldukça yüksek bir kök hücre kaynağıdır. Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut yapısı hücresine dönüşme kapasitesine sahip temel hücrelerdir. Vücutta onarım ihtiyacı olan bölgeye giderek, gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Bağışıklık sistemi bozuklukları, metabolik hastalıklar ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Bu yüzden kordon kanı saklamak son yıllarda dünyada da bir hayli yaygınlaşmıştır. Bütçesi uygun olan tüm hastalarıma saklamalarını öneriyorum. Bütçesi uygun olmayanların ise üzülmelerine gerek yok çünkü buna nadiren ihtiyaç duyuluyor.

Hocam merhaba benim sorum kordon kanı saklanması.Kordon kanı saklanması ileriki yaşlarda evlatlarımıza herhangi bir hastalıkla karşılaşması durumunda fayda sağlar mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon kanının niteliği, normal kandan farklı olarak kök hücreler içermesidir. Kök hücreler ise kan üretiminde görev alırlar. Aynı zamanda kemik iliğinde ve damarlardaki kanın içinde yer alan kök hücreler, uygun ortamların ve şartların sağlanması halinde doku ve organlara dönüşebilirler. Bu sebeple anne ve babalar, çocuklarının ileride ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığına karşı, kordon kanını saklayarak buna önlem alabilirler.

İyi günler Uzay hocam, Kordon kanı saklanmalı mıdır bu yasal mıdır ve doğumun gerçekleştiği her hastanede bunu talep edebilir miyim?Faydalı mıdır siz önerir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon kanı, doğumdan sonra, bebeğin göbek bağı içinde kalan ve kan yapımında görev alan kök hücreler içeren kandır. Bu kan, oluşabilecek lösemi ve lenfomalarda, kanser hastalıklarında, kalıtsal bazı kan hastalıklarında kullanılabilmekte. Günümüzde kordon kanının saklanması için kordon kanı bankaları bulunuyor. Süreç tamamen yasal. Hastalarıma, kordon kanı saklamalarını tavsiye ediyorum.

Uzay Bey kordon kanının faydalarını geçen gün eşimden öğrendim.Kısmetse 3 ay sonra doğumum olacak. Sizce kordon kanı saklanmalı mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Araştırmalar, kordon kanından elde edilen kök hücrelerinin; farklı hücrelere dönüşme ihtimalinin diğer kök hücre kaynaklarına göre daha fazla olduğunu ve tüm aile fertlerinde kullanılabileceğini gösteriyor. Bu karar tamamen size ait. Maddi olanakları uygun olan hastalarıma kordon kanı saklamalarını tavsiye ediyorum.

Merhaba Uzay bey, katıldığım bir gebe eğitiminde kordon kanı ile ilgili bilgi aldım. Ama saklanması konusunda kararsızım. Kordon kanı gerçekten saklanmalı mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon kanı yüksek bir kök hücre kaynağıdır. Bu kök hücre bağışıklık sistemi bozuklukları, metabolik hastalıklar ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Eğer bütçeniz uygunsa saklamanızı öneriyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.