Sigara Kullanmak Erken Doğuma Sebep Olur Mu?

Hocam yılların sigara bağımlısıyım. Hamileyken bırakamazsam bebeğe çok zararı olur mu,erken doğum olur diyorlar doğrumu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelikte sigara kullanmak, bebek ve anne adayı üzerine bazı olumsuz etkilere neden olur. Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer, böylece solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne ve bebek madde alışverişi halindedir. Annenin sigara ile aldığı zehirli maddeler bu alışverişle bebeğe geçer. Hamilelikte sigara tüketimi erken doğum riski doğurur. Bebeğin, gelişimini tamamlamadan doğumun neden olur.

Hamile oldugumu geç farkettim. Fakat ozamana kadar sigara içtim.yıllardır da sigara içerim. Arada elim gidiyor yine ama bebeğimi düşünüp vazgeçiyorum.Sigara kullanmak bebeğe çok zarar verir mi,erken doğuma vs sebep olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal bir gebelik genellikle 38-40 hafta sürmekte. Fakat yapılan araştırmalar sigara kullanan anne adaylarının, 38 haftayı doldurmadan erken doğum yaptıklarını göstermiştir. Bu durumda, sigaranın, erken doğumu tetiklediğini söyleyebiliriz.

Merhaba hocam hamileyim her şeye dikkat ediyorum ama sigarayı bırakamıyorum. Sık içmiyorum günde 2 3 tane içtiğim oluyor. Sigara kullanımı erken doğuma sebep olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebelik esnasında göbek kordonu aracılığı ile anne ve bebek madde alışverişi halindedir. Annenin sigara ile aldığı zehir madde alışverişi ile bebeğe geçer. Gebelikte sigara kullanımı erken doğum riskini artıran durumlardan biridir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.