Spiral Varken Hamile Kaldım, Bebeğe Zarar Verir mi?

Ben spiralle hamile kaldım, doktor çıkarılamayacak bir yerde olduğunu söyledi, bunun bebeğe zararı olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hayırlı olsun hamileliğiniz. Spiralle gebe kalınabiliyor maalesef. Böyle durumlarda, bebek isteniyorsa ve spiralin ipleri görünüyorsa nazikçe çekip hamileliğe devam ediyoruz. Çoğunlukla bir sorun çıkmadan doğumu yapıyoruz. Ama bazen, sizde olduğu gibi, spiral, çekmeye uygun olmayan bir yerde olabiliyor. Bu durumda gebeyi yakın takibe alıyoruz ve bazı bulguları çok önemseyip ona uygun tedaviler yapıyoruz. Evet spiralin içerde kaldığı gebeliklerde bazı riskler artmıştır ama yine çoğunlukla sağlıklı bir gebelik ve doğum gerçekleşme şansı çok daha yüksektir. Sağlıklı gebelik ve doğum diliyorum size.

Merhaba hocam, 3 yıldır spirelim var ve başka bir yöntem kullanmıyorum. Ancak son günlerde hamilymişim gibi geliyor, spiral ile hamile kalma belirtisi nedir ve eğer hamileysem bebege zararı olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Hamilelik belirtileri standarttır ve ortaktır. Spiralle ya da aşılama ile hamile kalındığında farklılık olmaz. Gününüz geçerse gebelik testi yaptırın ve eğer hamile iseniz en kısa zamanda muayeneye gidin. Spiral kullanılsa bile az da olsa hamilelik riski var ve bu durumda dış gebelik olma riski de biraz artıyor, özellikle bu durumu atlamamak gerek. Erken haftalarda spirali çekerek gebeliğe devam etmek mümkün, ancak ileri haftalarda çekemiyoruz ve hamileliği spiralle devam ettirmek gerekebiliyor. Böyle bir durumda bazı riskler artsa da yine de en çok sorunsuz gebelikler oluyor.

Uzay bey iyi günler. 18 aylık bebeğim var, sezeryanla doğum yaptım, sonrasında spiral takıldı ama şimdi 8 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Ben hiç bişey anlamadım, spiralle hamile kalma belirtisi neler oluyor, bir de spiral bebeğe zarar verirmi diye meraktayız.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

merhaba, geçmiş olsun. Spiral kullanırken başka bir yöntemi de kullanmaya gerek yok ama nadiren de olsa spiralle hamile kalmak mümkün olabiliyor. Bir şanssızlık olmuş. Spiral varken hamilelik belirtileri farklı değil, yokken olduğu gibi düşünebilirsiniz. Spiralin direkt olarak bebeğin vücuduna vereceği bir zarar yok ama gebeliğin seyri esnasında bazı riskleri artırabilir. Erken doğum, su gelmesi gibi. Hamileliğinize devam etmek istiyorsanız spiralinizin çıkarılması uygun olur. Sağlıklı günler dilerim.

Uzay hocam iyi günler. 35 yaşındayım 2 çocuğum var bir normal doğum bir sezeryan. 3 yıldır spiralim vardı ve her hangi bir şikayetim yoktu. Ama hamile kaldım. spiral varken istemiyorduk ama şimdi hamilelik olunca istiyoruz. Bu spiral bebeğe zarar verecek mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler dilerim. Her korunma yönteminde olduğu gibi spiral kullanımında da bazı aksilikler olabiliyor. Spiralin varlığı bebeğe direkt olarak zarar vermez ama gebeliğin devamı esnasında bazı riskleri artırabilir. Örneğin erken doğum, örneğin su kesesinin patlaması gibi. Spiralle gebe kalan hastalarımda ipi görünüyorsa spirali çıkarıyorum ve çoğunlukla her hanngi bir sorun olmadan gebeliği tamamlıyoruz. Sağlıklı gebelikler dilerim.

İyi günler spiral varken hamile kalmışım spiral kaymış ve kırılmış sprali doktor 5 haftalıkken çıkardı ama spralin bi parçası içerde kalmış yani L şeklinde çıktı spiral bunun ilerleyen zamanlarda bebeğe bi zararı olurmu

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.