Tüp Bebek Sonrası Hamilelik

Hocam merhaba mayıs ayında doğum yaptım ama bebeğimi kaybettim, tüp bebekti. Temmuz ve ağustos ayında adet oldum. Eşim de sperm azlığı var o yüzden hiç korunmadık. Yeniden gebe kalmak için ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Sizi muayene etmem gerekir. Gerekirse yeniden tüp bebek tedavisi yapabiliriz ya da aşılama yöntemi deneyebiliriz.

İyi günler hocam 31 yaşındayım 53 kiloyum yumurta rezervim az olduğuı için tüp bebek tedavisine başladık.Tüp bebek sonrası hamileliklerle dünyaya gelen bebekler sağlıklı olurlarmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocuklar ile normal yollardan dünyaya gelen çocukların sağlıklı gelişimi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Tüp bebek tedavimden sonraki 12. Gün adet kanı gibi kanamam oldu. Tam test yapıcağım gün bu yaşandı. Hamile olma ihtimalim var mı sizce, test yaptırayım mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 9-12. gün sonrasında kanda hamilelik testi yapılmalıdır. Kan testi yapılmadan birkaç gün öncesinde anne adayı hafif bir kanama, lekelenme yaşayabilir. Bunun adet kanaması olduğu düşünülüp gebelik testi yaptırmaktan vazgeçilmemeli.

Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerin belirtileri, doğal yolla gerçekleşen gebeliklerdekilerle aynıdır. Göğüslerde şişme, aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma, gün boyu dinlenilse de yorgunluk, halsizlik erken dönem gebelik belirtilerinden. Ayrıca değişen hormon dengelerine bağlı olarak duygu değişimleri, sinirlilik, aşırı neşe ya da üzüntü de gebelik belirtilerindendir.

Tüp bebek sonrası hamilelik testim pozitif çıktı. Çok mutluyum hocam, artık nelere dikkat etmeliyim, ilk bir kaç ay önemli olan şeyler var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal yollarla elde edilen gebelik gibi tüp bebekle elde edilen gebeliğin de olumsuz etkilenmesini için ilk 3 aylık dilim önemlidir. Çünkü tüp bebek tedavisi uygulayan bu çiftlerde; düşük, erken doğum, bebek kayıpları riski biraz daha fazla. Bu bakımdan hamileliğin ilk 3 ayı içinde ani ve yorucu hareketlerden kaçınmak, stresli ortamlardan uzak durmak faydalı olur.

Merhaba doktor bey, Tüp bebek tedavisi sonrası hamile kaldığımı öğrendim. Eşim bir kaç gün işten izin almamı istiyor ama ben gerek duymuyorum. Siz ne önerirsiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal yolla ya da tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde ekstra bir sağlık sorunu yoksa, anne adayının çalışmasında bir sakınca yoktur. Çok ağır fiziksel aktiviteler gerektirmeyen, aşırı stresli, sorunlu olmayan işlerde çalışılması gebeliği olumsuz etkilemez.

Tüp bebek tedavisinde başarısız olduk ama sonrasında kendiliğinden gebelik oldu. Acaba bu hamilelikte risk artışı olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hayırlı olsun. bu gebeliğinizin tüp bebekle ilişkisi yok, yani riskler, doğal gebelikler gibi olacak.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.