Tüp Bebek Sonrası Hamilelik

1 Yorum

Hocam merhaba mayıs ayında doğum yaptım ama bebeğimi kaybettim, tüp bebekti. Temmuz ve ağustos ayında adet oldum. Eşim de sperm azlığı var o yüzden hiç korunmadık. Yeniden gebe kalmak için ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 6 Eylül 2017

Merhaba, geçmiş olsun. Sizi muayene etmem gerekir. Gerekirse yeniden tüp bebek tedavisi yapabiliriz ya da aşılama yöntemi deneyebiliriz.

Aysu Hanım 1 Yorum

İyi günler hocam 31 yaşındayım 53 kiloyum yumurta rezervim az olduğuı için tüp bebek tedavisine başladık.Tüp bebek sonrası hamileliklerle dünyaya gelen bebekler sağlıklı olurlarmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 7 Aralık 2018

Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocuklar ile normal yollardan dünyaya gelen çocukların sağlıklı gelişimi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Hande Hanım 1 Yorum

Tüp bebek tedavimden sonraki 12. Gün adet kanı gibi kanamam oldu. Tam test yapıcağım gün bu yaşandı. Hamile olma ihtimalim var mı sizce, test yaptırayım mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Ocak 2019

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 9-12. gün sonrasında kanda hamilelik testi yapılmalıdır. Kan testi yapılmadan birkaç gün öncesinde anne adayı hafif bir kanama, lekelenme yaşayabilir. Bunun adet kanaması olduğu düşünülüp gebelik testi yaptırmaktan vazgeçilmemeli.

Deniz Hanım 1 Yorum

Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Ocak 2019

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerin belirtileri, doğal yolla gerçekleşen gebeliklerdekilerle aynıdır. Göğüslerde şişme, aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma, gün boyu dinlenilse de yorgunluk, halsizlik erken dönem gebelik belirtilerinden. Ayrıca değişen hormon dengelerine bağlı olarak duygu değişimleri, sinirlilik, aşırı neşe ya da üzüntü de gebelik belirtilerindendir.

Başak Hanım 1 Yorum

Tüp bebek sonrası hamilelik testim pozitif çıktı. Çok mutluyum hocam, artık nelere dikkat etmeliyim, ilk bir kaç ay önemli olan şeyler var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Ocak 2019

Normal yollarla elde edilen gebelik gibi tüp bebekle elde edilen gebeliğin de olumsuz etkilenmesini için ilk 3 aylık dilim önemlidir. Çünkü tüp bebek tedavisi uygulayan bu çiftlerde; düşük, erken doğum, bebek kayıpları riski biraz daha fazla. Bu bakımdan hamileliğin ilk 3 ayı içinde ani ve yorucu hareketlerden kaçınmak, stresli ortamlardan uzak durmak faydalı olur.

Buse Hanım 1 Yorum

Merhaba doktor bey, Tüp bebek tedavisi sonrası hamile kaldığımı öğrendim. Eşim bir kaç gün işten izin almamı istiyor ama ben gerek duymuyorum. Siz ne önerirsiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Ocak 2019

Normal yolla ya da tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde ekstra bir sağlık sorunu yoksa, anne adayının çalışmasında bir sakınca yoktur. Çok ağır fiziksel aktiviteler gerektirmeyen, aşırı stresli, sorunlu olmayan işlerde çalışılması gebeliği olumsuz etkilemez.

Tüp bebek tedavisinde başarısız olduk ama sonrasında kendiliğinden gebelik oldu. Acaba bu hamilelikte risk artışı olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 10 Eylül 2019

Hayırlı olsun. bu gebeliğinizin tüp bebekle ilişkisi yok, yani riskler, doğal gebelikler gibi olacak.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.