Kürtaj

İstenmeyen veya devamında sakıncalı bulunan gebeliklerde, kullanılan temel yöntem vakumlu kürtajdır. Gebelik, anne veya bebek için zararlıysa veya hamilelik 10. haftası dolmadan önce sona erdirilmesi gerekiyorsa, vakumlu kürtaj tercih edilir.

Vakumlu kürtaj işlemi, hafif bir vakum gücünün kullanıldığı bir yöntemi içerir. Plastik bir kanül rahim içine yerleştirilir ve negatif basınç oluşturan bir plastik vakum enjektörüne bağlanır. Bu şekilde dokular nazikçe rahimden çıkarılır.

Vakumlu kürtaj işlemi genellikle 5-10 dakika sürer ve ardından hasta, 20-30 dakika boyunca dinlenme odasında istirahat ederek klinikten ayrılabilir.

Bu işlem, sedasyon anestezisi veya lokal anestezi altında muayenehane koşullarında gerçekleştirilir. Vakumlu kürtaj, güvenli ve yaygın bir yöntemdir. Hamileliğin 12 haftadan daha kısa sürede sonlandırılması gerektiğinde hızlı ve sorunsuz bir seçenek olarak tercih edilir. Hamileliği 12 haftadan daha uzun süren vakalarda ise genellikle ilaçlı kürtaj önerilir.

Vakumlu Kürtajın Etkinliği: Hamileliğin ilk 3 ayı içindeki gebeliklerin sonlandırılmasında vakumlu kürtaj oldukça etkilidir ve yaygın bir şekilde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir