Gebeler Ne Hisseder?

Gebeler Ne Hisseder?

Gebelik, her anı, tedavi gerektirmeyen, anormal (patolojik) bir dönem.

Salgın kabul edilebilecek düzeyde bir yaygınlığı olduğu için toplumda normal kabul edilir.

Gebelikte ortaya çıkan değişiklikler bir çok farklı alanda görülür. Fiziksel ve ruhsal değişimlerin kaçınılmaz olduğu bu dönemi yönetmek oldukça önemli.

Annelik, kadının, daha doğum yapmadan, gebelik esnasında hissetmeye başladığı derin bir duygu ve kadın, doğacak bebeği için en iyisi olması beklentisi ve gayreti içinde. Yediği, içtiği her şey, soluduğu hava ve etrafta olup biten her bir şeyin kontrolü altında olmasını ister.

Gebenin en büyük beklentisi bebeğinin güvende olması.

Gebe için ideal olanı, kendini yakın hissedebildiği ve her an ulaşabildiği, bir kadın doğum doktorunun takibinde olması.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.