İleri Yaş Anneliği

İleri Yaş Anneliği

İleri yaşta anne olmanın avantajları ve dezavantajları;

Kadınlar, çoğunlukla 35 yaş öncesinde doğumlarını tamamlıyor. Ancak her zaman, böyle olmayabiliyor. Bazen istemli bazen de zorunlu haller sonrası, daha geç yaşta annelik planlanıyor.

İleri yaş hamileliklerinin, hipertansiyon, şeker, erken doğum gibi bazı riskleri de beraberinde getirdiğini biliyoruz. Ama burada söz konusu olan durum, gebelik ve annelik. Evet bazı riskler artmıştır ama bu mutlaka olacağı anlamına gelmemeli.

Kadının annelik adına vereceği karar, en doğrusudur ve bu karara saygılıyız.

Geç yaşta anne olmaya karar veren tüm kadınları kutlarım.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.