Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tanısı konmuş yani, ultrason yapılarak rahime yerleştiği saptanmış bir gebeliğin düşük olma riski % 15-20 civarında.

Üst üste 2 ve daha fazla düşük yapma riski ise %1'dir ve durumu böyle olan hastalarda sonraki gebeliklerinde düşük yapma riski % 30-40 civarında.

Üst üste 2 ve daha fazla düşüğün olması durumunda mutlaka araştırma yapılmalı.

Tekrarlayan gebelik kayıplarının yarıdan çoğunun sebebi bilinmez ama sonrasında hiç bir tedavi yapılmasa da bir bebek sahibi olma ihtimali, yeniden düşük yapma ihtimalinden daha yüksektir.

- Anti Fosfolipid Antikor Sendromu (AFAS) gibi bazı bağışıklık (otoimmun) sistemi hastalıklarında,

-Trombofili (pıhtılaşma eğiliminde artış, faktör V Leiden mutasyonu, hiperhomosisteinemi, antitrombin III eksikliği, MTHFR eksikliği vb.),

- Hormon bozuklukları (hipotirodi, şeker, polikistik over sendromu, luteal faz yetmezliği),

- Anatomik bozukluklar; rahimde doğuştan (perde, çift rahim vb.) veya sonradan olan (myom, yapışıklık vb.) anormallikler,

- Anne-babada var olan bazı kromozom hastalıklarında

düşük riski artar.

Tekrarlayan düşükleri olan çiftlerde yapılan araştırmalarda bir anormallik saptanırsa tedavisi yapılır ancak çoğunlukla bir anormallik bulunmaz.

Tekrarlayan düşükleri olanlarda en iyi tedavi; yeniden gebe kalmaktır.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.