Gebelikte Seyahat

Gebelikte Seyahat

Kanda pıhtılaşmanın olması, hayati riskler çıkarır. Pıhtılar, çoğunlukla bacaklardaki derin toplar damarlarda (derin ven trombozu, DVT) oluşur ve buradan koparak akciğer toplar damarlarına ulaşıp tıkayarak (pulmoner tromboemboli, PTE) kan akışını durdurur ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır.

Hamilelik, kanda pıhtılaşma riskinin arttığı bir dönemdir.

Uzun süre hareketsiz kalmak da pıhtılaşma riskini artırır. Bu iki durumun bir araya gelmesi pıhtılaşma riskini çok arttırır.

Gebe olmak seyahate engel değildir ancak seyahatlerde saatte bir gibi sık aralıklarla hareket etmek, örneğin yürüyüş yapmak pıhtılaşma riskini azaltır.

Gebeler, çok uzak mesafelere diledikleri taşıtla gidebilir, hatta 80 günde devr-i alem bile yapabilir, ama sık hareket etmek şartıyla. 

Uzun sürecek yolculuklarda bol sıvı almak, çay-kahve tüketimini sınırlamak, bacak egzersizleri yapmak, varis çorabı giymek pıhtılaşma riskini azaltır.

Bazı özel durumlarda kanı sulandırıcı, kanda pıhtılaşmayı azaltıcı (antikoagülan) aspirin, heparin gibi tedavilerin yapılması da uygundur.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.