Gebelik

Hamile kadınlarda, tansiyon değerleri değişir.

Gebelikte, özellikle küçük tansiyonda daha belirgin olan bir düşüklük olur.

Gebelik öncesinde 11/7 gibi tansiyonları olan kadınlar, gebeyken tansiyonlarını 9/6 ölçtüklerini söyler. Bu durum, tamamen normaldir. Hamilelikte bu tansiyon değerleri son aylarda normale döner.

Hamilelik takiplerinde en önemli ölçüm, tansiyon ölçümüdür. Çünkü gebelikte ortaya çıkabilen yüksek tansiyon, sadece basit bir tansiyon yüksekliği değil belki de ölümcül bazı hastalıkların göstergesi olabilir.

Tansiyonu ölçülmemiş bir gebenin, kontrolü eksik yapılmıştır.

Hamilelerde tansiyonun yüksek ölçülmesi durumunda, bunun geçici mi kalıcı mı olduğunu anlamak için aralıklı ölçümler yapmak gerek.

Kalıcı olarak tansiyon, 14/9 ve üzerindeyse mutlaka ileri incelemeler yapılmalı. Bu ileri incelemeler, kan ve idrar tahlili ve gerekirse göz, dahiliye gibi başka bazı branşların değerlendirmesidir.

Sadece gebelikte ortaya çıkan ve ayrıca başka bir kaç bulgu ile beraber olan bu tansiyon yüksekliğine preeklampsi diyoruz. Çok ciddiyetle takip edilmesi gereken ve gerekirse hamileliği erken bitirmemize sebep olabilen bir durum.

Artık bir çok evde dijital tansiyon ölçme aleti var. Hamilelikte ortaya çıkan bir yakınma esnasında ya da günün herhangi bir zamanında yapılacak basit bir ölçüm ile çok önemli bir takip yapılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir