Gebeliğin Oluşumu

Gebeliğin Oluşumu

Normalde her ayın başında, yumurtalıklarda yer alan yumurtaların bazıları olgunlaşmak üzere yola çıkar. Ancak bunlardan sadece bir tanesi olgunlaşır ve yumurtlama ile atılarak tüplere geçer.

İlişki esnasında vajinaya bırakılan spermlerden, rahim ağzı ve rahimi geçerek tüplere ulaşanlardan bir tanesi, tüpteki bu yumurta hücresi ile birleşir yani döllenme gerçekleşir.

Döllenen yumurta hücresi, embriyo olmak üzere zigotu oluşturur. Tüplerde oluşan zigot, bölünüp çoğalan hücreleriyle, tüplerden rahime doğru yol alır ve burada blastokist isimli bir yapı haline gelerek rahim içine yerleşir.

Rahime yerleşen blastokistten salgınan gebelik hormonu, beta-hCG (human koryonik gonadotropin), gebelik testini pozitif yapar.

"Yumurtanın olgunlaşması ve yumurtlama süreci, beyinden salgılanan hormonların etkisiyle gerçekleşir."

"Yumurtalıklar, beyinden aldığı hormonal emirlere cevap vererek, yumurta geliştirir. Sonrasında gelişen yumurtanın yumurtlanması gerçekleşir. Yumurtalıklar, tüm bu süreçler boyunca östrojen ve progesteron hormonlarını salgılar."

"Rahim içindeki hücreler, yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle gelişerek blastokistin yerleşmesine uygun hale gelir."

"Her ay, meydana gelen hormonal düzenlemeler sonrasında sağlıklı bir gebelik elde edilmeye çalışılır."

Gebeliğin tekil olması son derece önemlidir ve bunu garanti altına almak için, her ay, gelişmek üzere yola çıkan onlarca yumurtadan, sadece tek birinin gelişmesine izin verecek bir düzenleme gerçekleşir.

Hiç bir problemin olmadığı yani,

- Kadının yumurtlama sorununun olmadığı,

- Tüplerin açık olduğu,

- Rahim içi hücrelerinin yeterli gelişim gösterdiği ve

- Erkekte yeterli sayı ve hareketlilikte spermin bulunduğu çiftlerde bile

korunmasız bir ilişkiden gebe kalabilme şansı aylık %20 civarındadır

Hal böyle iken;

- Sürtünme ile boşalarak,

- Kıyafet üzerinden, ya da

- Elden, peçeteden bulaşan spermle gebelik olmaz.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.