Gebelik

Anne olmayı planlayan tüm kadınlar, bazı basit tedbirler alarak sağlıklı bir gebelik için ilk adımlarını atabilirler.

Gebelik planlayan tüm kadınların, eksikliği olmasa bile gebelik öncesinde folik asit kullanması gerekir ama buna fırsat bulamadan gebe kalmışlarsa da üzülecek bir şey yok… 

Bebekte, doğumsal (nöral tüp) sinir sistemi ve doğumsal kalp hastalıklarını azalttığı tahmin edilen folik asit takviyesi, günlük 400 mikrogramdır. Daha önceki gebeliklerinde nöral tüp hasarlı (meningosel, meningomyelosel, spina bifida, anensefali vb.) bebekleri olan kadınlarda günlük folik asit dozu 4 miligramdır.

Gebelik planı yapan tüm kadınların gebelik öncesinde bazı hastalıklar için bağışıklık taraması yaptırması önerilir.

Gebelik öncesinde, Kızamıkçık, Hepatit B ve Su çiçeği hastalıklarının bağışıklık taramasını yapıyoruz ve eğer bu hastalıklara karşı bağışıklık yoksa aşılıyoruz.

Gebelikte sigara, alkol ve uyuşturucu yasak…

Obezite, gebeliği zorlaştırır ve gebelikte de kilo vermek uygun değildir. Obez kadınların gebelik öncesinde normal kilolara inmesi hem gebe kalabilmeleri hem de gebeliği sağlıklı geçirebilmeleri açısından çok önemli. Lütfen fazla kilolara dikkat…

Kronik bir hastalığı olan (kalp, şeker, tansiyon, astım, guatr, sara vb.) ve düzenli ilaç kullanan anne adaylarının son durumlarını, takiplerini yapan doktorla görüşmeleri ve gebeliğe engel bir durumlarının olmadığından emin olmaları gerekir.

Örneğin şeker hastalarının kan şeker seviyelerinin normal olduğu bir dönemde gebe kalmaları, gebe ve bebek için bir çok problemi önleyecektir.

Ailesi veya kendisinde kalıtsal hastalıklar (Talassemi, orak hücreli anemi, kistik fibrozis vb.) olan veya bu hastalıkları taşıyan anne adayları ve eşlerinin genetik danışma almaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir