Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Dış gebelik, gebeliğin, rahim içi boşluğu (endometrial kavite) değil bunun dışında yerleşmesi durumudur.

Tüm gebeliklerin yaklaşık % 2'sinde gözlenir.

Dış gebeliklerde tanısal gecikmeler, kanama nedeniyle ölümcül olabilir.

Dış gebelik, en çok (% 95) tüplerde yerleşir, ayrıca seyrekte olsa yumurtalık, rahim ağzı, rahim-tüp birleşme noktası, sezaryen yarası ve hatta karın boşluğunda bile yerleşebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, fazla cinsel partnerli yaşam, sigara, tüp bebek tedavisi, tüplerle ilgili cerrahi geçirmiş olmak ve daha öncesinde dış gebelik olmuş olması, dış gebelik riskini artırır.

Gebelikten koruyan tüm korunma yöntemleri, dış gebelikten korur.

Ancak korunma yöntemlerinin bazılarının kullanımı esnasında başarısız olması durumunda, oluşan gebeliğin dış gebelik olma riski artar. Bunlar özellikle tüplerin bağlanması ve spiral (rahim içi araç) kullanımıdır.

DİKKAT!!

Bir korunma yöntemi kullansa bile adet gecikmesi olan her kadında, mutlaka GEBELİK TESTİ yapılmalı, test pozitif ise en erken zamanda ULTRASONLA normal yerleşimli rahim içi gebelik görülmelidir.

Uygun vakit geçmesine (gebelik testi; beta-hCG>2000 mIU/ml) rağmen normal yerleşimli gebelik görünmüyorsa ya da beta-hCG değerleri ilerleyen günlere uygun artış gösteremiyorsa mutlaka dış gebelik araştırması yapılmalıdır. 

Dış gebelik tanısı için beta-hCG takibi, transvajinal ultrason (TVUSG), gerekirse rahimin kürtajla temizlenip parçanın patolojik incelenmesi yöntemleri kullanılır.

Dış gebelik tanısı konduğunda derhal tedavi planlanır.

Çok erken tanı konmuş ve artık ilerlemediği öngörülen dış gebeliklerde ilaçlı ya da cerrahi tedavi yapmaksızın İZLEM yapılır ve beta-hCG değerlerinin sıfırlanması beklenir.

Bunun dışında kalan hastalarda hastanın kanamalı olmadığından ve tüplerde patlama olmadığından emin olmak şartıyla ilaç tedavisi başlanır. Bu tedavide METOTREKSAT kullanıyoruz.

Metotreksat tedavisi genellikle tek doz nadiren çift doz yapılır.

Metotreksat tedavisine yanıt alınamıyorsa ya da aktif kanama veya tüplerde patlama bulgusu varsa ameliyatla tedavi gerekir ki bu genellikle LAPAROSKOPİ ile olur.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.