Kürtaj

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, küretaj, abortus, düşük, gebeliğin alınması... Neredeyse aynı anlama gelen tüm durumları anlatıyor.

Düşük (abortus), 20 haftadan küçük gebeliklerin kaybedilmesidir. Bazen devam etmesi arzu edilen bir gebelik, kendiliğinden düşer ve maalesef çoğunlukla yapılabilecek bir şey yoktur.

Gebeliğin devam etmesinin arzu edilmediği durumlarda, gebeliği, biz sonlandırıyoruz.

Gebelikten kaynaklanan bir hastalığın anne hayatını tehdit etmesi durumunda ya da cenin de var olan hayati bir hastalık durumunda gebeliği sonlandırıyoruz yani düşük yaptırıyoruz ya da kürtaj yapıyoruz.

İsteğe Bağlı Kürtaj Olur mu?

Evet. Türkiye'de yürürlükte olan aile planlaması kanunu ile, gebeliğine devam etmek istemeyen kadınlara, 10 haftayı geçmemek koşulu ile kürtaj yapıyoruz.

İsteğe bağlı kürtaj için yasal sınır 10 hafta

İdeal olan yaklaşım, kadının gebelik istemediği bir dönemde, etkin bir yöntemle korunması. Ancak biliyoruz ki modern korunma yöntemlerinin bile az da olsa başarısız olma gibi bir sorunu olabiliyor.

Kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi değildir

On haftadan küçük olmak şartıyla, kadınlar, devam etmek istemedikleri gebeliklere son verme hakkına sahiptir ve bu hak, anayasal teminat altındadır.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj, vakum ya da ilaç uygulaması ile gerçekleştirilir. Vakum yönteminde, plastik çubuklar ve negatif basınçlı enjektör kullanıyoruz. Vakumlu kürtaj, plastik kanüller ve enjektörün varlığı sayesinde 12 haftadan küçük gebeliklerde güvenle kullanılan bir yöntem. On iki haftadan büyük gebeliklerde ise öncelikle ilaçlı uygulamaları tercih ediyoruz yani gebeye düşük yaptırıcı ilaçlar vererek sonucu bekliyoruz.

Kürtaj için Vakum mu yoksa İlaç mı tercih edilmelidir?

İlaçlı yöntemler zaman isteyen yöntemlerdir. Rahim kasılmalarının tetiklenmesi ve düşüğün başlatılması için vakte ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda ilaçlı düşükten sonra rahimin içinde kalan parçaların temizlenmesi için ayrıca yeniden vakumla  kürtaj yapmak gerekir.

Vakum yönteminde ise işlem, tek uygulamada gerçekleşir. Gebelik haftası 12'den küçük ise öncelikle vakumlu kürtaj, 12 haftadan büyükse öncelikle ilaçlı düşük yöntemi uygulanmalıdır. Kürtaj için en uygun yönteme bir kadın doğum doktoru ile görüşerek karar verilmeli. 

Hiç bir kadın hazır olmadığı bir gebeliği sürdürmeye zorlanmamalı

Kürtaj, muayenehanede, uyuşturulurak ağrı hissetmeksizin, kısa sürede tamamlanır.

Kürtaj Ağrılı mıdır?

Evet kürtaj ağrılıdır. Fakat hastalarımızın ağrı hissetmemeleri için anestezi eşliğinde kürtaj yapıyoruz. Anestezi için lokal uyuşturma olabilir ancak en uygun uyuşturma yöntemi, koldan yapılan bir iğneyle kısa süreli tamamen (genel) uyuşturmadır. Tam uyuşturma sayesinde kürtajla ilgili hiç bir olumsuz tecrübe hatırlanmaz.  Lokal uyuşturmalarda hasta uyanıktır ve her şeyi hatırlar, ayrıca lokal anestezikler, o bölgede, her zaman tam uyuşma sağlayamayabilir ve bir miktar ağrı olabilir.

Kürtaj için tavsiyem, tüm hastaların koldan iğne ile kısa süre uyutulması ve bu sayede tam bir uyuşmanın sağlanmasıdır

Kürtaj İçin Yapılan Anestezinin Etkisi Uzun Sürer Mi?

Hayır. Tam uyuşturma etkisinde kürtaj işlemi biter bitmez hastamızı uyandırıyoruz. Hastamız, en fazla on dakika içinde tamamen eski haline geliyor ve günlük aktivitesine dönebiliyor.

Bu işlem öncesinde hastaların bir süre hiç bir şey yiyip içmemeleri, anestezinin daha güvenli olmasını sağlar.

Kürtaj İçin Her Hasta Uygun Mudur?

Kürtaj için başvuran hastamızın genel sağlık durumu kontrol ediyoruz. Bildiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar açısından bir değerlendirme yaparak tam uyuşturmaya engel bir durumu olmadığından emin olduktan sonra işlemi uyguluyoruz.

Kürtaj İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Kürtaj, plastik çubuklar (Karman kanül) ile vakum yöntemi ile güvenle uygulanır. Her gebelik haftası için uygun büyüklükteki bu vakum sistemleri, kürtaj işlemini kolay ve güvenli yapmamıza olanak sağlar. Kürtaj yapmak için kullandığımız vakum çubukları tek kullanımlıktır. Bir başka hastada kullanmak üzere temizlemek uygun olmaz. Bir kez kullanılan plastik çubuklar, ne kadar temizlenip steril edilse de yenisi kadar uygun olmaz.

Kürtaj Bitiminde Kontrol Yapılır Mı?

Evet, kürtaj bittiğinde mutlaka kontrol yapıp, sonrasında problem çıkma ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir. Kürtaj sonrası hafif bir ağrı ve kanama olabilir. Kanama, bazen bir kaç gün sonra başlayabilir ama endişe verecek düzeyde değildir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj sonrasında önlem amaçlı (profilaktik) antibiyotik kullanımı önemlidir. Kürtaj sonrasında şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı, parça düşürme, şiddetli kanama ve yüksek ateş olması halinde derhal görüşülmeliyiz.

Kürtaj Sonrası İlk Cinsel İlişki Ne Zaman Olabilir?

Kürtajı takip eden erken dönemde ilişkiden kaçınılmalıdır çünkü bu durum enfeksiyon riskini artırır. Ancak 2-3 hafta sonra uygun olur.

Kürtaj Sonrasında İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması yaklaşık 3-6 hafta aralığında olur.

Kürtaj Sonrasında Adet Görmeden Gebe Kalınabilir Mi?

Evet. Unutulmamalıdır ki hemen kürtaj sonrasında bile yeniden gebe kalma riski vardır ve bundan korunmak için etkili bir yöntem kullanmak gerekir. Hapla korunma ya da rahim içi araç (spiral) önerdiğim yöntemler arasındadır.

91 Sıkça Sorulan Sorular
Uzay hocam ben ilk çocuğumu tüp bebekle yapmıştım ve problemin bende olduğu söylenmişti. Eşimden boşanalı 6 yıl oldu ve son 1 yıldır hayatımda biri var ve ben 2 kez hamile kaldım. Ancak bunlar için kürtaj oldum. Bu kişiyle evlenmeyi düşünüyorum ama kürtajlardan dolayı çocuğum olmayabilirmi merak içindeyim.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba geçmiş olsun. Kürtaj olmak, gelecekte hamile kalıp doğum yapmaya engel bir durum değil ama daha doğru olanı sizin etkin bir yöntemle korunarak hiç gebe kalmamanız olacaktır. Korunmasız her ilişkinin hamilelik riski vardır. Daha önce tüp bebek bile olsa gebeliğin arzu edilmediği bir dönemde mutlaka korunmak gerekir. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay hocam iyi günler. 2 hafta önce kürtaj oldum, ilaçlarımı çok düzenli kullandım. Başta biraz ağrım ve kanamam olmuştu ama şimdi bir şikayetim kalmadı. Kürtaj sonrası cinsel yaşam ne zaman başlar?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj işlemini takip eden dönemde enfeksiyon riskinde artış olur. Cinsel ilişkiler, bu enfeksiyonun önemli bir sebebidir. Bu yüzden kürtaj sonrası en az 2 hafta ilişki yasağı olduğunu söylüyorum. İyi günler dilerim.
Hocam iyi günler, 5 gün önce kürtaj oldum ama hiç kanamam ya da ağrım olmadı. Hamilelik şikayetlerim azaldı ama kanamanın olmaması beni tedirgin ediyor. Acaba hamilelik devam ediyor olabilirmi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Kürtajı takip eden dönemde bir miktar kasık ağrısı ve arkasından hafif kanamalı bir dönem gelir ve sonrasında tamamen iyileşme olur. Hamilelik bulgularınızın kaybolması işlemin tamamlandığını gösterir ancak yine de en kesin sonucu ultrason muayenesi ile alabiliriz. Sağlık günler dilerim.
Hocam iyi günler, kürtajımın üzerinden 7 hafta geçti ve ben halen adet olmadım. Bu kadar süre adet olmamak normalmidir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler. Kürtaj sonrası 3-6 hafta aralığında adet olunur. / haftadır adet olmadıysanız muayene olmanız gerekir. Bazen gebeliğin alınamaması yani devem etmesi, bazen yeniden gebe kalınması da olasılıklar içinde. Bazen de rahim zarında hasara bağlı olarak adet olunamayabiliyor. Artık bir muayene olmanızın zamanı gelmiş. Tekrar geçmiş olsun.
Uzay hocam, 1 ay önce kürtaj oldum. Bugünlerde kasıklarımda çok ağrılarım oluyor. Enfeksiyon olursa korkuyorum, antibiyotik başalasammı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Bu ağrılarınızın sebebi yaklaşan adetiniz olabilir. Ama yine de endişelerinizi gidermek için muayene olmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay hocam 1 yıl önce kürtaj olmuştum ve sonrasında adetlerim düzenli idi ama son 2 aydır düzensizlikler var. bunda kürtajın etkisi olabilirmi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtajı takip eden dönemde düzenli adetlerin ardından oluşan düzensizlikleri kürtaja bağlamak doğru olmaz. Yeni durumunuz için muayene olmanızı öneririm.
Uzay hocam, 9 gün önce kürtaj oldum. Düne kadar hiç ağrı yada kanama olmadı ama dün ve bugün ağrım ve hafif kanamam var. Bu artık adetmi oluyorum demektir.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj sonrasındaki bu dönemlerde olan kanamaları adet olarak değil, kürtaj sonrasında rahimin iyileşme süreci olarak tanımlamak daha doğru olur. Kürtajı takip eden 3-6 hafta aralığında ilk adetinizi olacaksınız. Sağlıklı günler dilerim.
Hocam iyi günler. 15 gün önce kürtaj oldum ama hiç kanama yada ağrı olmadı. Acaba kürtaj olmamış olabilirmi diye endişelendim. Böyle durumlarla karşılaşıyormusunuz?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj sonrasında ya hemen akabinde ya da ilerleyen günlerde bir miktar kasık ağrıları ve kanama oluyor ki bu normal bir durum. Hiç ağrı veya kanama olmaması gerçekten şüphe uyandırıcı. Bu durumda işlemin yapıldığı yerde bir kontrol muayenesi olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.
Uzay hocam iyi günler. İstemediğim bir gebeliğim var. Geçen hafta ultrasonda çok küçük bir kese olarak görüldü. Biraz büyüsün öyle alalım dendi. Yaklaşık 6 gün sonra, bugünkü ultrasonda sadece 1 mm.lik bir büyüme olmuş. Doktorum işlemi yapalım ve aldığımız parçaları patolojiye gönderelim dedi. Sizce uygun bir yaklaşımmıdır bu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Sağlıklı rahim içi gebeliklerde 6 günde, 1 mm.den daha fazla büyüme olması gerekir. Bu durumda ya sağlıklı olmayan bir rahim içi gebelik ya da dış gebelik olma ihtimali var. rahim içinden kürtajla alınan dokuların patolojik incelemesinde gebeliğe ait dokular izlenirse sağlıksız da olsa rahim içi gebeliğinizin tanısı konmuş ve tedavisi yapılmış olur. Eğer bu dokular izlenmezse bir dış gebelik araştırmasına başlamak gerekir. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay bey iyi çalışmalar. Ben 28 yaşındayım ve maalesef 3. kez kürtaj oldum dün. İstediğimde hamile kalmamda bir zorluk olacakmı diye endişe ediyorum, kürtajlarımı 3 farklı yerde yaptırdım, doktorlar bunun bir sorun olmayacağını söylediler, sizin yorumunuzu merak ediyorum.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, iyi günler ve geçmiş olsun. Her kürtaj kendi içinde az da olsa bir takım riskler barındırır. Özenli yapılan işlemler ve sonrasındaki dikkatli tedaviler bir çok olumsuzluğu önler ama unutulmamalı ki kürtajın uzun vadede rahim duvarında yapabileceği bazı olumsuzluklar var. Burada doğru olan yaklaşım gebe kalıp aldırmak değil, hiç gebe kalmamak ve bunun için de etkili bir yöntemle korunmak. Korunma konusunda bir çok kadın erkekten beklenti içinde ama en doğrusu kadınların uygulayacağı korunma yöntemleri. Çünkü kadınların uygulayacağı korunma yöntemleri, kadınları, erkeklerin uygulayacağı korunma yöntemlerinden daha etkili koruyor. Sağlıklı günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

Vakumlu Kürtaj
Vakumlu Kürtaj

Gebelik anne ya da bebek için zarar verici ise ya da 10. gebelik haftası dolmadan önce anne, gebeliğe devam etmek istemezse vakumlu kürtajla sonlandırılır.

İlaçlı Düşük Yöntemleri
İlaçlı Düşük Yöntemleri

Özellikle 12-14. haftadan sonra gebeliği kürtajla sonlandırmak; kanama, enfeksiyon ve rahim delinmesi gibi riskleri artırır.

Kürtaj İçin Olmazsa Olmazlar
Kürtaj İçin Olmazsa Olmazlar

Rahim içine yerleşmiş bir hamilelik, eğer istenmiyorsa ve 10 haftadan küçükse, isteğe bağlı olarak kürtajla alınabilir.

Vakumlu Kürtaj Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Vakumlu Kürtaj Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

İstenmeyen erken gebelik dönemlerinde gebeliği almak için kullanılan en yaygın yöntem vakumlu kürtaj. Ancak kürtaj öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var...

Kürtaj Sonrası
Kürtaj Sonrası

İşlem sonrası normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?
Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj, 5-10 dakikalık bir işlemdir.

Kürtaj Teknikleri
Kürtaj Teknikleri

Kürtaj, rutin vakalarda 5-10 dakikada biten kısa bir işlemdir. Sonrasında hasta dinlenme odasında 20-30 dakika dinlenerek klinikten ayrılabilir.

Transservikal Balon Kateterler
Transservikal Balon Kateterler

Gebeliğin sonlandırılması için uygulanabilen yöntemlerden biri de transservikal balon kateter uygulamasıdır.

Dilatasyon ve Küretaj
Dilatasyon ve Küretaj

Rahim içindeki gebeliği almak üzere rahimin iç yüzeyine ulaşmak gerekir. Kürtaj için kullanılacak aletlerin rahiz ağzı darlığını geçmelerini kolaylaştırmak için genişleticilere (dilatatör) ihtyaç duyulur.

Karman Kanülü İle Aspirasyon
Karman Kanülü İle Aspirasyon

Günümüzde kürtajın en güvenli ve kolay şekli olarak kulanılan sistem, Menstrüel Regülasyon (MR) sistemidir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik
Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj öncesi en çok sorulan sorulardan biri de acaba daha sonra yeniden hamile kalabilir miyim?

Kürtaj Riskleri
Kürtaj Riskleri

Her işlemde olduğu gibi kürtajda da bazı riskler mevcuttur, ancak bu riskli durumlar, deneyimli ve yetkin kişilerin elinde azalır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?
Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Devam etmesi istenmeyen gebeliklerde tedavi için uygulanan yöntemlerden biri de vakumlu kürtajdır.

İlaçlı Kürtaj Nasıl Yapılır?
İlaçlı Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebeliğin sonlandırılması için uygulanabilen yöntemlerden biri de ilaçla düşük yapmaktır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?
Kürtaj Nasıl Yapılır?

İstenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasında çeşitli yöntemler kullanılır.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtaj sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var...

Kürtaj Sonrası Çocuğum Olur Mu?
Kürtaj Sonrası Çocuğum Olur Mu?

İstenmeyen bir gebeliği sonlandırdıktan sonra, istenen başka bir zamanda yeniden gebe kalmak tabii ki mümkün.

Kürtaj (Düşük)
Kürtaj (Düşük)

Bir gebe, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar, gebeliğine devam etmeme kararı alabilir ve bu gebeliğin sonlanması için tıbbi yardım talep edebilir.