Kürtaj

Devamı arzu edilmeyen gebelikler, haftasına göre vakumlu veya ilaçlı kürtaj yöntemi ile sonlandırılır.

On haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılması için sağlık kurulu raporu gereklidir. Kurul raporu, anne veya bebekte gebeliğin devamına engel olabilecek bir problemin tespit edilmesi durumunda verilir.

On haftadan önceki gebeliklerin sonlandırılmasında, evli olmayanlarda sadece kadının rızası, evli olanlarda ise çiftlerin birlikte rızası gereklidir.

On iki haftadan küçük gebeliklerin sonlandırılmasında, hızlı ve daha sorunsuz olduğu için vakumlu kürtaj yöntemi tercih edilirken, on iki haftadan büyük gebeliklerde ilaçlı kürtaj uygulanır.

Her iki uygulama öncesinde bazı durumlara dikkat edilmelidir. Vakumlu kürtaj, kısa süren ve sedasyon anestezisi ile yapılan bir işlemdir. İşlem öncesinde kronik bir hastalığın varlığı sorgulanır ve varsa, bu durumun işlem ve anesteziye engel olup olmadığı değerlendirilir. Uzun süreli ilaç kullanan hastaların, işlem öncesi bazı ilaçlarını bırakmaları veya doz ayarlamaları gerekebilir. Daha önce geçirilen jinekolojik işlemler sorgulanır ve işlem öncesi hazırlıklar tamamlanır.

Hastaların, kürtaj öncesi doktor tavsiyelerine uyması önemlidir. Ayrıca işlem saati öncesinden itibaren yaklaşık 6 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir. Bu tedbirler, işlemin hastalar için daha güvenli olmasını sağlayan temel önlemlerdir. Buna ek olarak, bölgenin tıraş edilmesi veya özel temizlik ürünlerinin kullanılması önerilmez.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir