Suni Sancı NeKadar Sürede Etkisini Gösterir?

Suni sancı ile doğum gerçekleşmesi gerektiğinde ne kadar sürede etkisini gösterir doğum yaklaşık ne kadar sürer ? Bebeğin kız yada erkek olması doğum süresini etkiler mi

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Suni sancı ile doğumda veya normal doğumda bebeğin cinsiyeti doğum süresini etkilemez. Rahim ağzında yeterli açıklık varsa doğum gerçekleştirilir. Eğer serviks dediğimiz rahim ağzı, yeterli açıklıkta değilse, doğuma hazırlıkta, rahim ağzını hazırlayan ilaçlarla serviksi olgunlaştıran ilaçlar kullanıyoruz. Bu işlem 4-8 saat önceden yapılmalı. Aksi durumda, suni sancı başarısız olabilir. Serviks 3-4 cm açıklığa ulaştığında doğum sancılarının dışarıdan bir etki ile başlatılması gerekir. Bunu da oksitosin hormonu ile sağlıyoruz.

Hocam suni sancı ile doğumu merak ediyorm.Suni sancı nekadar sürede etkisini gösteriyor doğum nekadar sürede başlıyor ve bitiyor?Sancı bitene kadarmı veriliyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Doğumun gerçekleşmesi ve rahim ağzının açılması için gerekli kasılmalar ve yumuşamalar kendiliğinden olmuyorsa bu durumu, suni sancıyla tetiklemeyi amaçlıyoruz. Burada önemli olan, sancıyı hangi dozda ve ne aşamada vereceğimiz. Bazı hastalarımda belli bir noktaya kadar suni sancıdan destek alıp, geri kalanını vücudun kendisi de halletmesi mümkün olabiliyor.

Hocam suni sancı verilerek de doğumun başladığını öğrendim. Peki suni sancı nekadar sürede etkisini gösterir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Suni sancıda kullandığımız oksitosin infüzyonuna kural olarak çok düşük dozlarda başlarız. Başlangıç dozu bile, oksitosinin normal doğum eyleminde güçlü bir etkisi olabilir. Dozu, her 15-20 dakikada bir yavaş yavaş artırırız. Her kadının oksitosine verdiği cevap farklıdır. Bazen çok düşük dozlarda oksitosin şidetli ve sürekli kasılmalara neden olurken bazen çok yüksek dozlarda bile hafif şiddette kasılmalar elde edilemez. Dikkatli takip çok önemlidir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.