Aşılama Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Aşılama işlemi adetin kaçıncı günü yapılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama, bebek sahibi olmakta zorlanan hastalara uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Eğer kadının yumurtalıklarında herhangi bir kist veya lezyon yoksa ve tüpleri açıksa ve erkekte sperm tahlilleri çok kötü değilse tedaviye başlanabilir. Aşılama tedavisinde yumurtalıkların uyarılmasına adetin ikinci ya da üçüncü gününde başlanır. Amaç mümkünse 1 ya da maksimum 2 yumurtanın büyüyüp gelişmesini sağlamak böylece gebelik ihtimalini artırmaktır. Aşılama yapılırken sık sık ultrason kontrolleri yapılmakta ve tedavinin yumurtayı büyütüp büyütmediği değerlendirilir. Yumurtalar belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğne yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra hastanın eşi kliniğe çağrılır ve eş spermlerini verir. İyi kalitedeki spermler çeşitli tekniklerle belirlenerek ayıklanır ve rahim içerisine enjekte edilir. Bu işleme inseminasyon diğer adıyla aşılama denir.

Kısmetse aşılama yoluna gireceğim. Süreçler hakkında biraz bilgi sahibiyim. Aşılama adetin kaçıncı günü yapılır?daha doğrusu yapılmalıdır?İnternette farklı farklı şeyler yazıyor.Doktor randevumu ona göre alacağım.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisi aşama aşamadır. Tedaviye yumurtalıkların uyarılmasıyla başlanır. Böylece yumurtaların olgunlaşması ve büyümesi sağlanır. Adetin 2. ya da 3. günü ilaçlara başlanarak istenilen olgunlukta yumurta elde edilmeye çalışılır. Düzenli ultrason kontrolleriyle, uygulanan tedavinin yumurtayı yeterli olgunluğa getirip getirmediği tespit edildikten sonra, yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Eşten alınan kaliteli spermler bazı tekniklerle ayıklanır ve rahim içine enjekte edilir.

merhaba hocam aşılama yolundayım . adetimin 4, günü merional başlandı. ama doktorum aşılama zamanından bahsetmedi. bende heycandan bir şey soramadım. Aşılama adetin kaçıncı günü yapılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisine, adetin 2-5. günlerinde başlanır. Merional kullanılmasında amaç gelişecek yumurta sayısını ve sonucunda da döllenme olasılığını arttırmak. Yumurtalar istenen boyuta ulaştığı zaman çatlatma iğnesi yapılıyor. Daha sonra sperm örneği toplanıyor, steril bir kaba alınarak birtakım fiziksel ve kimyasal işlemlere tabii tutuluyor ve rahim içine yerleştiriliyor.

Açıklanamayan kısırlık teşhisim var. Eşimde hersey normal. Bu ay aşılama yapılcak adetime yakın randevu alacakmışım.Aşılama adetin kaçıncı günü yapılıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisinde yumurtaların gelişimi için iğne kullanılacaksa, adetin 2. veya 3. günü iğne kullanmaya başlayan hasta her gün aynı saatte belirlediğimiz dozda ilacını kullanır. Eğer yumurta gelişimi için hap kullanılacaksa, hapa adetin 5. günü başlanır. Günde 1 veya 2 defa beş gün boyunca ilaç kullanılır. Daha sonra belirlediğimiz tarihte, yumurta gelişiminin takibi için tekrar kontrole gelir. Yumurtalar, yeterli boyuta ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinin yapılmasından 32 – 36 saat sonra aşılamanın yapılması gerekir.

Aşılama tedavis adetin kaçıncı günü yapılırsa tutar.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisine adetin ilk günlerinde yumurtalıkları uyarıcı ilaç vererek başlıyorum ve sonrasında yumurtalık cevabına göre aşılamayı gerçekleştiriyorum. Bu genellikle 11-16 gün aralığına denk geliyor.

iyi gnler, ben 24 yaşındayım, 1,5 yıllık evliyim. Bu ay aşılama düşünüyorum, acaba adetin kaçıncı günü yapılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, geçmiş olsun. Aşılama tedavisinde hapla ya da iğneyle yumurtalıkların uyarıldığı bir dönem, ardından yumurta çatlatıcı iğne uygulaması ve en sonunda da spermlerin rahime verilmesi aşamaları var. Tedaviye adetin 2-5. günlerinde başlıyorum. Yumurtalık yanıtını takip ederek uygun zamanlarda diğer işlemleri planlıyorum.

Hocam iyi günler, aşılamadan sonuç alamadık ama bir daha aşılama yapılacak. Geçen seferki adetin 12. günündeydi ama bu sefer farklı olabilir dendi. Hocam siz, aşılamayı adetin kaçıncı gününde yapıyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Aşılamaya adetin 2-5. günleri arasında başlıyorum. Hastanın durumuna göre hap ya da göbekten iğnelerle yumurta gelişimini uyarıyorum. Yumurtalıkların verdiği yanıta göre yani yumurta gelişiminin durumuna göre, çatlatma iğnesini yapıp sonrasındaki 34-46. saat aralığında olacak şekilde spermlerle aşılama yapıyorum. Yani her hasta için sabit bir gün değil, her hastanın durumuna uygun olan bir günde aşılama yapıyorum. Aşılamanın yapılacağı saate göre de sperm hazırlığının yapılması yani sperm örneğinin laboratuara verilmesi gerek. Tedavinizde bol şans dilerim.

Hocam iyi günler. Aşılama tedavisi için doktora gidiyorum. Doktor, aşılamanın sabit bir günü olmadığını uygun zamanda yapılacağını söylüyor. Siz aşılamaları adetin kaçıncı günü yapıyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Her tedavinin olduğu gibi aşılamanın da kişiye özel bir yanı var. Aşılama tedavisinde yumurtalıkları uyarıcı ilaçlara adetin ilk günlerinde başlıyorum ama kadının yumurtalıklarının verdiği yanıta göre bir zaman belirleyip aşılamayı ona göre yapıyorum. Bol şans dilerim.

Hocam merhaba, adetime 5 gün var aşılama tedavisine başlayacağım adetin kaçıncı günü başlanıyor tedaviye?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Adetin 2. ya da 3. günü tedaviye başlanır.

Hocam kolay gelsin, eşime yumurtalık rezervi azlığı tanısı konuldu bu durumda çocuğumuz da olmuyor. Aşılama tedavisine başlayacağız doktor adetin 3. gün başlayacağız demiş. Kaçıncı gün başlanır tedaviye?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisine adetin 2-5 gün aralığında başlıyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.