Aşılamada Çoğul Gebelik, İkiz, Üçüz, Dördüz

Uzay hocam aşılama yaptırınca çoklu gebelik oluyormuş diyolar. Bu doğru mu? Aşılama yaptıran kişilerin ikiz üçüz dördüz bebekleri olabilir mi ben çok istiyorum? Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama, özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeterli sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin ince kanül ile kadın rahiminin içine püskürtülmesi işlemi. Böylece kaliteli sperm konsantrasyonu artmış olacağından, daha fazla sayıda kaliteli sperm, tüplere ulaşabilmekte ve orada yumurtayı dölleyebilmekte. Aşılama öncesi gelişen yumurta sayısı önemlidir. İki ve daha fazla yumurta gelişirse çoğul gebelik riski artar. Eğer fazla sayıda yumurta gelişmişse aşılama değil tüp bebek tedavisi daha uygundur

3 defa düşük yaptım. Eşimde biraz sayı ve hareket eksikliği var. Aşılama düşünüyoruz. Tedaviden sonra ikiz, üçüz çocuk olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama öncesi gelişen yumurta sayısı önemlidir. İki ve daha fazla yumurta gelişirse çoğul gebelik riski artar.

Aşılama yaptırdık,bu işlemle çoğul gebelik olma olasılığı yüksek olabiliyormuş bu doğru mudur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama tedavisiyle çoğul gebelik genellikle istenmeyen bir durumdur. Aşılama tedavisine başladıktan sonra, yumurta sayısı üç ya da dördün üzerinde ise çoğul gebelik olma ihtimali artacaktır. Eğer çift, çoğul bir gebelik istemezse aşılama tedavisi iptal edilebilmekte.

Bir süredir bebek sahibi olamıyoruz ve nihayet eşimi aşılama yapmaya ikna ettim. Aşılamada çoğul gebelik olur mu hocam? ikizim ya da üçüzüm olsun Çok istiyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama işlemine geçmeden önce yaptığımız gebeliğe yardımcı tedaviler, çoğul gebelik oranını arttırmakta. Örneğin, aşılama öncesi birden fazla yumurta gelişirse çoğul gebelik ihtimali artar.

İyi gunler hocam aşılama çoğul gebelik olmaması için nelere dikket edilmeli?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Aşılama öncesinde yumurtalıkları uyarmak için kullandığımız ilaçlar ile bir adetten fazla yumurta hücresinin büyümesi mümkün olabiliyor. Bu durumda aşılama yapıldında, aşılama çoğul gebelik olarak sonuç verebilir. İkiz ya da üçüz gebelikler genellikle sorunlu olabileceğinden çok arzu etmediğimiz durumlardır. İkiden fazla yumurta çatlayacak hale geldiğinde aşılamayı iptal etmek gerekirse tüp bebek olarak devam etmek daha uygun olur.

Merhaba hocam. Bir çocuğum var aşılama ile olmuştu. Şimdi bir tane daha çocuk istiyorz. Aşılama ile ikiz gebelik olmasından korkuyorum, bunun için tüp bebek tedavisi daha mı iyi olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, aşılamada da tüp bebekte de ikiz gebelik olma riski artıyor. Tüp bebekte tek embryo transferi ile bunu azaltmak mümkün. Aşılamada ise çok iyi bir ultrason takibi ile bu riski azaltabiliriz.

İyi günler hocam. Aşılama tedavisine başlıyorum. Aşılamada çoğul gebelik oranı artışı çok önemli bir sorun mudur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Çoğul gebeliklerde artmış bir takım riskler mevcuttur. Bunların en önemlisi prematür doğumlar. O yüzden bu riski küçümsemek yanlış olur. Ancak iyi bir aşılama takibiyle bu riski azaltmak mümkündür.

Hocam iyi günler, aşılama tedavisine bşladık ama etraftan üçüz olabilir diye korkutuyorlar. Bu durum yüksek mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, iyi tedaviler dilerim. Aşılama için öncelikle ilaçlarla yumurtalarınız uyarılacak ve yanıt takip edilecek. Verilen ilaçların etkisiyle bazen bir’den fazla yumurta büyüyebiliyor. Aşılama işlemi en fazla 2 yumurta varlığında yaptığım bir uygulama. Bu durumda da haliyle çoğul gebelik olabiliyor. Gelişen yumurta sayısı artarsa bu sefer aşılama değil de tüp bebek tedavisine dönüyorum. Aşılamada artan çoğul gebelik riskini iyi bir ön takip ile en aza indirmek mümkün.

Hocam, merhaba. 3 yıllık evliyiz ve çocuğumuz yok. Gittiğimiz hastanede tahliller yapıldı, aşılama dediler. Ama etraftan duyuyorum aşılamada üçüz dördüz bebek oluyomuş, bu risk yaratırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Aşılama tedavisinde haplarla ya da iğnelerle yumurtalıkları uyararak tedaviye başlıyoruz ve bir ya da 2 yumurta gelişimi olana dek devam ediyoruz. Yeterli gelişimi gördükten sonra son olgunlaştırma ve çatlatma iğnesini yapıp belli bir süre sonra spermleri kadın rahimine veriyoruz. Her bir spermin bir yumurtayı dölleyebilme becerisi var. Verdiğimiz spermlerin sayısı milyonlarla ifade ediliyor ve gelişen bütün yumurtaların döllenme ihtimali oluyor. İkiden fazla döllenme olmamasını garanti etmenin tek yolu ikiden fazla yumurtanın gelişmesine izin vermemek. Sorunuza gelince, bazen gözden kaçabilen yumurta gelişimi yüzünden üçüz, dördüz gibi istenmeyen sayıda gebelik elde etmek mümkün oluyor.

Uzay hocam iyi günler. Çocuğumuz olmadığı için tedaviye başladık. İlk aşılamada üçüz tuttu. Ama bu benim gözüm çok korkuttu ve ben kürtaj oldum. Bundan sonra da aynısı mı olacak? tüp bebek daha mı garantili gibi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, Aşılamada eşinize ait çok sayıda sperm veriliyor ve doğal ortamda var olan tüm yumurtalar döllenebiliyor. Oysa tüp bebekte laboratuar ortamında üretilen embriyolar en fazla 2 adet olacak şekilde veriliyor. Ama bu durum aşılamada hep çok bebek olur tüp bebekte en fazla iki bebek olur anlamına gelmemeli. Dikkatli bir takiple ikiden fazla gelişen yumurta saptanıp aşılama iptal edilebilir. Sağlıklı günler dilerim.

hocam iyi günler bir süredir hamile kalamıyorum. Aşılama yaptıracağız ama aşılamada çoğul gebelik ikiz üçüz dördüz olma ihtimali varmış?doğrumu?herkes çoğul gebelik ister bense hiç istemiyorum bir tane çocuğa bakabilecek gücüm var.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aşılama öncesinde kullandığımız yumurtlama ilaçları, aşılamanın şansını arttırsa da çoğul gebelik riskini de artırabilmekte. Araştırmalara göre, yumurtlama ilaçlarıyla birlikte aşılama tedavisi uygulanan kadınların yaklaşık ‘si çoğul gebelik yaşamıştır. Ultrasonda 3-4 olgun yumurta ve daha fazlası tespit edilirse, aşılamayı iptal edebiliyoruz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.