Aşılama Sonrası Döllenme Ne Zaman Olur?

1 Yorum

Hocam yaklaşık 10 aydır bebek sahibi olmaya çalışıyoruz ama olmadı.Aşılama düşünüyorum.Aşılama sonrası hamilelik ne zaman oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 19 Ekim 2018

Aşılamada (intrauterin inseminasyon, IUI), normal ilişkiye göre % 5-20 arasında daha fazla gebelik şansı var. Aşılamadan 12-14 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Test pozitifse anne karnındaki bebeğin tam olarak görülebilmesi için aşılamadan 20 gün sonra ultrason yapılır.

Uzay hocam, aşılama tedavisi olacağız. Aşılama sonrasında döllenme ne zamana denk geliyor? O günlerde yapmam gereken özel bir diyet var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Mayıs 2019

Merhaba, aşılamada döllenme yani sperm ve yumurtanın birleşmesi saatler içinde gerçekleşir. Bu birleşme kadının tüplerinde gerçekleşir ve döllenmiş yumurta bölünerek rahime doğru taşınır. Yaklaşık 4-6 gün içinde rahime yerleşir. Ve arkasından gebelik başlar. Bu dönem öncesinde folik asit kullanmak yeterlidir ayrıca özel bir diyet uygulamaya gerek olmaz. Şimdiden bol şans dilerim.

Uzay hocam öncelikle açıklamalarınız çok faydalı sağolun. Ben bugün ilk aşılamamı yaptırdım. İnternetten birçok bilgiler okudum ve öğrendim. Bir anne adayına, aşılama sonrası dikkat etmem gereken şeyler hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederiz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.