Aşılamada Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir?

1 Yorum

Benim sorum aşılamadan sonra çoklu gebelik olduğunu anlamam mümkün mü?İkiz üçüz olduğunun belirtileri nelerdir?Duyduklarım aşılamadan sonra çoğul gebeliğin çok yüksek olduğu yönünde.Bilgi için teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2018

Doğurganlık ilaçları alıyorsanız veya hamile kalmanıza yardımcı (örneğin aşılama, tüp bebek gibi)bir tedavi görüyorsanız, çoğul gebelik olasılığınız daha yüksektir. Doğurganlık ilaçları vücudunuzun bir seferde birkaç yumurta yapmasına yardımcı olur. Bu, yumurtalarınızdan en azından bir tanesinin döllenme şansını artırır. Bunlardan başka, kadınların anne olma yaşı ilerledikçe, çoğul gebelik ihtimali yükseliyor. Çoğul gebeliğin bazı belirtileri şöyledir: ilk üç aylık dönemde daha hızlı kilo alma, diğer normal hamilelik belirtilerini daha yoğun hissetme, daha fazla yükselen HCG değeri, yüksek AFP seviyesi.

Hocam aşılamadan sonra ikiz olma ihtimali çok yüksek diye duydum. Böyle bir durumda ikiz olduğunu nasıl anlarım, tekil hamilelikteki belirtilerden farklı mı oluyor ikiz belirtileri?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 12 Kasım 2019

İkiz gebeliklerde hamilelik belirtilerini daha yoğun yaşarsınız, daha hızlı kilo artış olur ve yükselen beta hCG değeri, AFP seviyesi tekil olmayan gebelik belirtilerindendir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.