Doğal Yollarla Vajina Daraltmak Mümkün Mü?

Hocam merhaba ameliyat veya herhangi bir alet kullanmadan vajina daraltmanın bir yolu yok mu?Benim şikayetim çok büyük değil ama şimdiden önlem almak istiyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajina daraltma, zamanla deforme olan, sarkan ya da genişleyen vajinanın, çeşitli yöntemlerle toparlanması, sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi işlemi. Doğal yollarla da vajina daraltmaya yardımcı yöntemlerin olduğunu belirten yayınlar mevcut. Örneğin Kegel egzersizleri… Pelvik taban kaslarını çalıştırmaya ve güçlendirmeye yönelik egzersizler “Kegel Egzersizleri” olarak adlandırılır. Daha basit ifadeyle bu, idrar yaparken idrarınızı durdurmak için vajina kaslarınızı kasıp bırakma hareketidir. Bu uygulamaya ara ara devam ederek vajina bölgesi sıkılaştırılabilir. Ancak ileri derecede vajinal gevşeklikte, Kegel egzersizlerinden çok da yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün olmaz.

3 defa doğum yaptım.2si normal biri sezaryandı.Biraz vajinada gevşeklikten şikayetçiyim. Ameliyat için durumum yok.Evde yapabileceğim bir öneriniz varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal doğum sonrasında kadınlarda, vajina genişlemesi yaşanabiliyor. Evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bir egzersiz var. Kegel egzersizi. Bu egzersizlerle, pelvik taban kaslarını çalıştırmak ve güçlendirmek mümkün. Bu egzersiz, vajina kaslarınızı kasıp bırakma hareketidir. Kegel egzersizi ile, başlangıç düzeyindeki vajinal gevşekliklerde, olumlu sonuçlar almak mümkün.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.