Genital Bölgede Çıkan Uçuk Tehlikeli Midir?

1 Yorum

Uzay Bey vajinamın etrafında içi su dolu kesecikler var. pul pul kabuklanma ve kaşıntı yapıyor. Bu tehlikelimidir ne yapmam gerekiyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Geçmiş olsun. Şikayetleriniz genital uçuğu işaret etmekte. Bu uçuklara neden olan virüsün adı herpes simplex tip 2 virüsüdür. Bu yüzden öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek önemli. Cinsel birliktelik sırasında prezarvatif kullanmak, ortak havlu vb. eşya kullanımdan uzak durmak gerekir. Virüs kapıldıysa, bağışıklık sistemini güçlendirmeli; aşırı alkol tüketimi, beslenme bozukluğu, stres gibi durumlardan uzak durmaya özen göstermeli. Genital bölgede oluşan bütün yaralar önemlidir. Bu yüzden vakit kaybetmeden, muayeneye gitmenizde ve gerekli tedaviyi başlatmanızda fayda var.

Ziyaretçi 1 Yorum

Hayatımda herhangi bir şekilde hiç bir yerimde uçuk çıkmamıştı ama geçenlerde genital bölgemde uçuğa çok benzeyen birşey çıktı.bu tehlikeli midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Genital uçuk sebebiyle oluşan ağrılı yaralar günlük yaşamı etkileyebilir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli olabilir. Genital uçuğu olan kişi, yaralara veya yaradan çıkan sıvılara dokunursa, vücudunun farklı bir yerine de hastalığı bulaştırabilir. Özellikle göz gibi alanlarda bu ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden tedavi olmanız gerekmekte.

Sevgilimle sadece oral yolla cinsellik yaşadık. Ama sonradan farkettik dudağında uçuk vardı. Zaten bir kaçgün sonra da benim genital bölgemde uçuk çıktı. Bu uçuk tehlikeli midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Ekim 2018

Cinsel temas ile vücuda giren virüs deri altında sinir kök uçlarına yerleşerek orada uçuğa neden olur. Genital uçuk, küçük, içi sıvı dolu veya kabartılı olabilir. Bu uçuk vulva ve kasık bölgesinde görülebilmekte. Uçuk varsa vücut direnci, yaşam şartları gözden geçirilmelidir. Sık sık tekrarlarsa cinsel hayat bundan etkilenebilir. İlk defa genital herpes yaşıyorsanız, jinekoloğa görünmenizde fayda görüyorum.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.