Hamilelikte İlişki Sonrası Kanama Nedenleri?

1 Yorum

Uzay Hocam 7,5 haftalık hamileyim ve libidom baya arttı. Birkaç ilişki sonrasında biraz kan geldi.Çok değil regl kanı kadar değil,leke gibi. Bunun nedeni ne olabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Gebelikte rahim, yumurtalıklar, vajen ve dış genital organlar gibi organların hepsine daha çok kan akımı olması , dolayısıyla seviksin (rahim ağzının) kanlanmasına ve “hassaslaşmasına neden olur. Cinsel ilişki sonrası kanama, servikal bölgenin etrafında kan akımının artması ile ilişkilendirilir. Bu normaldir ve endişe kaynağı değildir. PAP-smear testi, jinekolojik muayene ya da cinsel ilişki sonrası kanama görülebilir. Ama yine de altında daha ciddi bir sebep olmadığından emin olmak için muayene olmak gerekir.

Funda Hanım 1 Yorum

Hamile olduğumu bilmiyorken cinsel ilişki sonrasında bir kaç kere kanamam olmuştu. sonra hamile olduğumu öğrenince endişelendim çunku daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı….hamilelikte ilişki sonrası kanama neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Kasım 2018

Serviks etrafında çok sayıda küçük kan damarları mevcut. Hamilelik ile birlikte serviks yumuşar ve hassaslaşır. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında lekelenme şeklinde kanama olabilir. Kanamalar hafif değilse ve kramplar eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim.

Esen Hanım 1 Yorum

Hamilelikte ilişki sonrası kanama nedenleri nelerdir? 6 haftalık hamileyim dün eşimle ilişkiden sonra kanamam oldu.Eşimi endişelendirmek istemediğimden ona söylemedim ama ben çok endişelendim.bunun nedeni nedir normal midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Hamilelik döneminde normalde sıkı yapıda olan serviks hassas bir hale gelir. Bununla birlikte, artan kan hacmi nedeniyle ilişki sonrası kanama meydana gelebilir. Bu kanama çoğu zaman zararsız ve tedavi gerektirmez.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.