Hamilelikte Vajinal Kuruluk Neden Olur?

1 Yorum

Merhaba hocam hamileliğimin 18. Haftasındayım. Eşimle cinselliğe herhangi bir kısıt getirmedik ama bende ıslanma problemi başgösterdi. Normalde de biraz vajina kuruluk şikayetim vardı ama şimdilerde ilişki sırasında canım da acıyor. Bu neden olur, hamilelikle bir ilgisi olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Aslında sorunun ana kaynağı gebeliğe bağlı hormonal dalgalanmalar. Dolayısıyla gebelikte vajinal kuruluk görülmesi anormal bir durum değil. Çünkü hormonlar bu dönemde çok dengesiz olabilirler. Aynı şekilde doğum sonrası, emzirme dönemi, yoğun stres altında olunan dönemler ya da prezervatif kullanımı gibi nedenler de vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Belemir Hanım 1 Yorum

Hocam iyi günler, 6 haftalık hamileyim ama vajina kuruluğu var. hamilelikte vajina kuru olur mu ? bu neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2018

Hamilelikte hormonal dalgalanmalar çok fazladır. Vajinal kuruluğun asıl sebebi de östrojen hormonundaki dalgalanmalar olduğundan bu dönemde vajinal kuruluk yaşanması olasıdır. Anormal bir durum değildir.

Ceylan Hanım 1 Yorum

Hocam merhaba, hamileliğimde 12. haftadayım. Eşimle ilişki yaşamaya başladığımızda biraz ıslaklık olsa da devam ettikçe çok kuruyor… ve canım yanmaya başlıyor… Hamilelikle ilgili bir durum mu?. bu vajina kuruluğu ve neden oluyor?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Kasım 2018

Kadınlarda hamilelik döneminde artan progesteron hormonu nedeniyle vajina kuruluğu, cinsel birliktelik sırasında ıslanamama şikayetleri yaşanabilmekte. Bu her kadında rahatsız edici seviyede olmayabilir. Şikayetleriniz çok şiddetliyse bir kadın doğum uzmanına görünmeniz faydalı olabilir.

Destan Hanım 1 Yorum

Hamileliğimin ilk zamanlarından beri doru düzgün ıslanamıyorum ve cinsellik ağrılı şekilde oluyor.bu neden olur??

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Gebelik sürecinde artan progesteron hormonu sebebiyle vajinada kuruluk ve cinsel ilişkide kayganlaşmada azalma şikayetleri yaşanabilmekte. Cinsel ilişki sırasında vajinanın kuru olması, acı ve ağrılara neden olacaktır. Gebelikte vajinal kuruluk sorunu yaşayan ve cinselliğin devam etmesini arzulayan kadınların doktorlarına görünmeleri faydalı olur.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.