Hamilelikte Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Merhaba hocam hamileliğimin 18. Haftasındayım. Eşimle cinselliğe herhangi bir kısıt getirmedik ama bende ıslanma problemi başgösterdi. Normalde de biraz vajina kuruluk şikayetim vardı ama şimdilerde ilişki sırasında canım da acıyor. Bu neden olur, hamilelikle bir ilgisi olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aslında sorunun ana kaynağı gebeliğe bağlı hormonal dalgalanmalar. Dolayısıyla gebelikte vajinal kuruluk görülmesi anormal bir durum değil. Çünkü hormonlar bu dönemde çok dengesiz olabilirler. Aynı şekilde doğum sonrası, emzirme dönemi, yoğun stres altında olunan dönemler ya da prezervatif kullanımı gibi nedenler de vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Hocam iyi günler, 6 haftalık hamileyim ama vajina kuruluğu var. hamilelikte vajina kuru olur mu ? bu neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelikte hormonal dalgalanmalar çok fazladır. Vajinal kuruluğun asıl sebebi de östrojen hormonundaki dalgalanmalar olduğundan bu dönemde vajinal kuruluk yaşanması olasıdır. Anormal bir durum değildir.

Hocam merhaba, hamileliğimde 12. haftadayım. Eşimle ilişki yaşamaya başladığımızda biraz ıslaklık olsa da devam ettikçe çok kuruyor… ve canım yanmaya başlıyor… Hamilelikle ilgili bir durum mu?. bu vajina kuruluğu ve neden oluyor?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınlarda hamilelik döneminde artan progesteron hormonu nedeniyle vajina kuruluğu, cinsel birliktelik sırasında ıslanamama şikayetleri yaşanabilmekte. Bu her kadında rahatsız edici seviyede olmayabilir. Şikayetleriniz çok şiddetliyse bir kadın doğum uzmanına görünmeniz faydalı olabilir.

Hamileliğimin ilk zamanlarından beri doru düzgün ıslanamıyorum ve cinsellik ağrılı şekilde oluyor.bu neden olur??

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik sürecinde artan progesteron hormonu sebebiyle vajinada kuruluk ve cinsel ilişkide kayganlaşmada azalma şikayetleri yaşanabilmekte. Cinsel ilişki sırasında vajinanın kuru olması, acı ve ağrılara neden olacaktır. Gebelikte vajinal kuruluk sorunu yaşayan ve cinselliğin devam etmesini arzulayan kadınların doktorlarına görünmeleri faydalı olur.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.