Doğum Fobim Var Sezeryan Mı Olmalıyım ?

1 Yorum

Hocam iyi günler, 3 alylık hamileyim. Doğum fobim var sezaryan olsam mı diye düşünüyorum,yardımcı olabilirmsiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 7 Eylül 2018

Merhaba tebrik ederim. Gebelik sürecince, normal doğumla ilgili kaygıların giderilmesi çok önemli. Normal doğumun kısa ve uzun dönemli avantaj ve dezavantajları, şekli ve süreçte yaşananları doğru bir şekilde anlatmak ve sağlıklı bir doğum için kaygıları gidermek biz hekimlere düşüyor. Ancak, anne adayı, tüm çabalara rağmen yine de korkusundan kurtulamıyor ve onu yönetemiyorsa, bu noktada sezaryen ikinci bir seçenek olarak düşünülebilir hiç bir sakıncası da yoktur.

Yasemin Hanım 1 Yorum

Doğum fotoları gördüm face de. yeni doğmuş bebekler o kordon kanli hali falan cok tuhaf oluyorum aklima geldikçe elim ayağım bosaliyo. Doğum fobim yüzünden sezeryen mi olmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 9 Kasım 2018

Doğum korkusu çok yaygın bir korku. Bu yüzden doğum süreci ile ilgili belirsizliklerin, soru işaretlerinin giderilmesini sağlama görevi, biz hekimlere düşüyor. Anne adayını süreçle ilgili ne kadar bilgilendirirsek, doğuma ait korkular da o oranda ortadan kalkacaktır. Buna rağmen, üstesinden gelinemeyen bir korku ile karşı karşıya isek, anne adayı ile birlikte yaptığımız değerlendirmeyle sezeryan doğum gerçekleştirebiliyorum.

Keriman Hanım 1 Yorum

Malesef ilk doğumum travmatik çok uzun saatler süren bir doğum oldu..Daha öncesinde de düşük, hamilelik sonlandırımı gibi zor durumların hepsini yaşadım. Doktorum ikinci seviye tokofobi geliştiğini söyledi.. doğum fobim var sezeryan mı olmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Geçmiş olsun. Doğumun, bedeninizde nasıl ilerlediği, fizyolojisi, psikolojisi ve bunlarla baş etme yöntemleri ile ilgili hekimlerin, anne adaylarını doğru şekilde bilinçlendirmesi çok önemli. Doğuma hazırlık kursları da bu konuda annelere ve eşlerine çok fayda sağlıyor. Kötü geçen doğum hikayelerini askerlik anısı gibi anlatan kadınlardan uzak durun. Çünkü her doğum kendine has. Tüm çabalara rağmen, korkuların üstesinden gelinemediği durumlarda sezaryen olabilirsiniz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.