Doğumda Belden İğne Şart Mı?

Hocam, iyi günler. 32 haftalık hamileyim, şu ana kadar her şey yolunda gitti. Normal doğum yapmak istiyorum ve doktorum epidural anestezi yapılacağını söylüyor. Araştırdığımda belden uyuşturmanın bazı sakıncalarını okudum ve korkuyorum. Başka bir yolu yokmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Normal doğum eylemi vakit alan ağrılı bir süreç. Tabii ki ağrının hissedilmesi herkeste farklı olur, ama yine de herkes bunu bir miktar hisseder. Epidural anestezi (belden uyuşturma) ile ağrıyı neredeyse hissetmeden konforlu bir doğum yapabilir siniz. Ama elbette ki tek yol bu değil. Belden iğne yapılmadan damardan ya da kalçadan yapılacak ağrı kesicilerle bunu azaltmak ta mümkün ama hiç biri epidural kadar konforlu değil. Bir diğer yol ise hiç bir ilaç almadan tamamen doğal olarak doğum yapmak. Sağlıklı gebelik ve doğumlar dilerim.

Merhaba epidural doğum yaptırmak istiyorum.etraftakiler felç kalırsın yapma diyorlar bu doğımda belden iğne şart mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Epidural anestezi genel olarak çoğu anne adayında herhangi bir kısıtlama olmadan, rahatlıkla ytguladığımız bir anestezi yöntemi. Lokal anestezik maddeler epidural bölgeye enjekte edilerek gerçekleştirilir. Omurgada ciddi deformasyonlar varsa, anne adayında kanama ve pıhtılaşma sorunları varsa epidural tercih etmiyorum.

Hocam merhaba, doğumuma az kaldı, ben doğumdan korkmuyorum ama bu belden iğne yapılması beni çok korkutuyor, doğumda belden aşağısını uyuşturma şartmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, şimdiden hayırlı olsun bebişiniz. Normal doğumda sancılar çoğu zaman çok sıkıntılı oluyor ve bu sıkıntıyı azaltmak için ağrı kesiciler kullanıyoruz. Ancak damardan ya da kalçadan yaptığımız hiç bir ağrı kesici, belden uyuşturma kadar etkili olmuyor. Sizin durumunuzdaki hastalarımda, dayanabilecekleri zamana kadar, epidural anestezi yani belden uyuşturma yapmıyorum ve bazıları belden iğne yapılmadan doğumlarını yapıyor. Bu stratejiyi doktorunuzla konuşabilirisiniz.

Uzay hocam merhaba, ben 29 yaşındayım, şu an 31 haftalık hamileyim ancak doğumdaki belden iğneden çok korkuyorum. Hocam doğumda belden iğne şartmı? başka şekilde olamazmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebeliğiniz hayırlı olsun. Doğum eyleminde rahimde meydana gelen kasılmalar sancı şeklinde hissedilir. Rahim kasılınca, rahim ağzı yumuşar ve açılır ayrıca bebek de aşağı doğru hareket eder ve çıkıma yaklaşır. Doğum ilerledikçe sancılar, yani kasılmalar daha güçlü olacağından daha fazla sancı hissedilir. Bu konforsuz durumdan kaçınmak için epidural anestezi yani belden iğne yapılıyor. Elbetteki bu şart değil ama çok ciddi konfor sağlıyor. Ağrı hissi azaldığı için doğum sürecine tahammül kolaylaşıyor. Bunun yerine kalçadan ya da damardan yapılan ağrı kesiciler de var ama hiç biri epidural anestezi kadar etkili değil. Şimdiden sağlıklı doğumlar dilerim.

Hocam merhaba, normal doğum yapmak istiyorum. Bunun için belden iğne olması şart mı ? Başka yöntem var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Evet tek yol epidural değildir. Damardan ya da kalçadan yapılan ağrı kesicilerde doğum ağrılarını azaltabilir. Diğer bir yöntem ise ilaç almadan tamamen doğal olarak doğum yapmaktır. Ama hiç bir yöntem epidural kadar rahat ve konforlu değildir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.